Jak wykorzystać klimatyzację zimą? Co potrafi Daikin Sensira Plus?

Myśląc o klimatyzacji automatycznie mamy na myśli jej chłodzące działanie podczas upalnych dni. Nie jest to jednak jej jedyne zastosowanie. Dzięki przystępności cenowej i popularności klimatyzatory coraz częściej goszczą w naszych domach i warto dowiedzieć się jak wykorzystać je również zimą. 

Latem chłodzimy, zimą grzejemy z Daikin Sensira Plus

Większość urządzeń dostępnych obecnie na rynku wyposażona jest w dwa tryby pracy – chłodzenia, a także grzania, dzięki czemu mogą one wydajnie działać przez cały rok. Klimatyzatory takie jak Daikin Sensira Plus idealnie spełnią swoją funkcję jako alternatywne źródło energii, poprzez ekonomiczne dogrzewanie wybranych pomieszczeń.

Funkcja pompy ciepła zużywa zdecydowanie mniej energii niż popularne źródła grzewcze, takie jak przykładowo grzejniki elektryczne. Dodatkowym atutem klimatyzacji jest oczyszczanie powietrza ze szkodliwych zanieczyszczeń oraz nieprzyjemnych zapachów.

Jak działa klimatyzator zimą? Jednostka, która zamontowana została na zewnątrz pobiera wówczas ciepło z powietrza zewnętrznego, a wysokowydajna sprężarka odpowiada za przekazanie go do wewnątrz mieszkania bądź domu.

Główne zalety korzystania z klimatyzacji zimą

Korzystanie z klimatyzacji w okresie jesienno-zimowym gwarantuje wiele korzyści. Główne zalety takiego rozwiązania to:

  • błyskawiczne uruchamianie, prostota sterowania,
  • oszczędność na rachunkach, średnio aż o 60-80% w porównaniu do dogrzewania klasycznymi grzejnikami elektrycznymi,
  • wyeliminowanie zagrożenia pożarem bądź poparzeniem, jak może się stać w przypadku korzystania z tradycyjnych grzejników elektrycznych,
  • kontrola nad czystością powietrza. Odpowiedni system filtrów usuwa zanieczyszczenia oraz likwiduje nieprzyjemne zapachy w pomieszczeniu,
  • spełnianie wielu funkcji przy użyciu jednego urządzenia przez cały rok,
  • brak konieczności dokonywania brudnych czynności, czyli m.in. uzupełniania stałego paliwa do pieca.

Ogrzewanie klimatyzacją – czy to się opłaca?

Idealnymi porami do wykorzystania całorocznego potencjału klimatyzatora będą wczesna wiosna oraz późna jesień. Na zewnątrz panują wówczas stosunkowo niskie i przejściowe temperatury, poniżej 10 stopni, w domach i mieszkaniach jest odczuwalny chłód, jednak korzystanie ze standardowych źródeł ciepła nie jest jeszcze opłacalne. Dogrzewanie takim sposobem podniesie co prawda rachunki za energię, jednak i tak jest to 3-krotnie niższy koszt niż korzystanie z klasycznego ogrzewania elektrycznego.

Chcąc korzystać z klimatyzacji przez cały rok należy zwrócić uwagę na oznaczenie sprzętu. Szczególnie ważny jest zakres temperatur, w których urządzenie będzie pracowało najefektywniej.

Dogrzewanie mieszkania czy domu klimatyzatorem może być ekonomiczne, jeśli sam zakup będzie przemyślany, a zapotrzebowanie gospodarstwa na energię przemyślane, zaplanowane i określone.