lody włoskie

Lody włoskie – co czyni je wyjątkowymi na tle innych lodów?

Pizza i makaron – to właśnie te dania przychodzą nam jako pierwsze na myśl, kiedy skupiamy się na kuchni włoskiej. Pomyśl jednak teraz o deserze. Co Ci przyszło do głowy tym razem? Zdecydowanie najczęściej powtarzającą się odpowiedzią będą: lody włoskie. Dziś zjemy je, nie tylko przemierzając magiczne włoskie uliczki. Włoskie lody docenił cały świat. Nic więc dziwnego, że również w naszym kraju są tak popularne. Co jednak sprawia, że tak ciężko im się oprzeć? Co składa się na tradycyjną recepturę lodów włoskich?

Jak powstają lody włoskie?

To, za co wielu docenia prawdziwe lody włoskie, to fakt, że są pracochłonną pracą rzemieślniczą. We Włoszech robienie lodów jest prawdziwym rzemiosłem. Często przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Są więc przeciwnością lodów produkowanych w innych krajach. Dla przykładu lody dostępne w polskich supermarketach są produkowane masowo i szeroko dystrybuowane na całym świecie jako towar. Nie możemy więc mówić o rzemieślniczej, a raczej o hurtowej pracy. Choć zdarza się spotkać proszkowe produkty, z których powstają niemal identyczne lody o lekkiej, kremowej konsystencji. Masz swoje ulubione miejsce, w którym zawsze kupujesz włoskie lody z automatu? Prawdopodobnie to właśnie tam powstają lody włoskie z wysokiej jakości proszku.

Co wyróżnia lody włoskie?

To właśnie proces produkcji przekłada się na wyjątkowy smak i konsystencję lodów włoskich. Powiedzmy sobie szczerze – nie ma stopnia lekkości kremu, którą można by porównać do lodów włoskich. Nic więc dziwnego, że popularność jednego ze sztandarów włoskiej tradycji gastronomicznej wynika m.in. z jego konsystencji.

Często lody włoskie są podawane w innych temperaturach, nieco wyższych od lodów produkowanych masowo. Temperatury te lepiej nadają się do podkreślenia ich aksamitnej konsystencji i wyrazistego smaku. Nie są one zbyt zmrożone, a więc zbyt twarde. Zamiast gryźć, możemy rozpuszczać ich konsystencję w ustach. Nie możemy również pominąć różnorodności smaków. Co jednak ważne, nadal bazują one na składnikach pochodzenia naturalnego – a w szczególności smakach owoców.

Składniki lodów włoskich

Produkcja włoskich lodów nie obejmuje syntetycznych aromatów. Tak naprawdę w ich tworzeniu kreatywność lodziarza jest jedynym ograniczeniem co do rodzaju składników, które można wykorzystać do zrobienia prawdziwych włoskich lodów.

Lody produkowane masowo powstają ze śmietanki i zawierają od 10 do 20% tłuszczu. Gelato, bo tak właśnie określane są lody włoskie, robi się z mleka i niewielkiej ilości śmietanki. Taki lód z kolei zawiera od 4 do 9% tłuszczu, a więc zdecydowanie mniej od innych lodów. W procesie powstawania są one również ubijane przez dłuższy czas, co powoduje wprowadzenie większej ilości powietrza do produktu. To z kolei sprawia, że zyskują one lżejszą konsystencję.