Lotnisko

Z uwagi na epidemię koronawirusa podróżni muszą się liczyć z wieloma utrudnieniami i ograniczeniami w podróżowaniu. Wielu to jednak nie zniechęca. Przed każdym wylotem warto sprawdzić informacje dotyczące sytuacji na lotnisku i panującymi na nim zasadami.

Każde lotnisko na świecie, w tym również w Polsce, dba o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. To bardzo ważne, gdyż przez porty lotnicze stale przewija się wiele osób z całego świata. Jedna osoba zakażona może narazić wiele innych, ale też sparaliżować pracę lotniska.

Lotnisko – informacje dla podróżnych

Lotniska, ale też sami przewoźnicy dostosowują się do obecnych czasów i potrzeb. Opracowują specjalne procedury, dzięki którym podróżni mogą czuć się bezpieczni. Zmiany dotyczą m.in. systemów planowania podróży czy zniesienia opłat za rezerwację, możliwość wyboru miejsca w samolocie, ale też specjalne pakiety informacyjne dotyczące wymagań zjazdowych do kraju docelowego.

Przed wylotem warto przybyć na lotnisko znacznie wcześniej. Czas odprawy bowiem jest obecnie wydłużony. Wchodząc na lotnisko nie zapomnij o maseczce. Obowiązuje ona na terenie całego obiektu, ale też na pokładzie samolotu. Musisz więc mieć ją cały czas na sobie.  Z obowiązku noszenia maseczek są zwolnione dzieci do 5 roku życia. Poruszając się po lotnisku pamiętaj też o zachowaniu odpowiedniego dystansu od innych osób. Tak niewiele, a może pomóc uniknąć zakażenia. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie lotniska (https://www.airport.lodz.pl).

KLP, czyli Karta Lokalizacji Podróżnego

Osoby podróżujące do Polski samolotem mają obowiązek wypełnienia Karty Lokalizacji Podróżnego jeszcze przed dokonaniem odprawy. Bez posiadania takiego dokumentu nie będziesz mógł odbyć podróży. KLP jest dostępna w wersji elektronicznej i tak możesz ją wysłać. Istnieje też możliwość wypełnienia jej ręcznie w wersji papierowej, którą następnie oddasz na lotnisku. Jakie pytania się w nim znajdują? Trzeba podać swoje dane osobowe, ale też kraj, w którym rozpoczęła się podróż. Ważna jest też data przylotu czy numer lotu. Oddzielna rubryka dotyczy miejsc, w których podróżny pozostanie przez 14 dni po. Przylocie do Polski. W KLP musisz podać też informacje dotyczące szczepienia, wyniku testu lub statusu ozdrowieńca.

Ograniczenia związane z epidemią koronawirusa dostarczają pasażerom nowych obowiązków. Warto jednak mieć na uwadze, że mają one na celu nasze dobro. Dzięki nim lotnisko to miejsce, w którym możesz czuć się bezpiecznie.