Transmisyjny mikroskop elektronowy

Transmisyjny mikroskop elektronowy – tworzenie obrazu

Podobnie jak w przypadku konwencjonalnej transmisyjnej mikroskopii elektronowej (TEM), obrazy są tworzone przez elektrony przechodzące przez wystarczająco cienką próbkę, jednak w skaningowej transmisyjnej mikroskopii elektronowej (STEM) wiązka elektronów jest skupiana w drobnym punkcie, który jest następnie skanowany nad próbką w raster. Jest to podobne do działania skaningowej mikroskopii elektronowej. Rastrując wiązkę w poprzek próbki, STEM nadaje się do technik analitycznych, takich jak spektroskopia z dyspersją energii.

Zalety 

STEM oferuje również szereg potencjalnych zalet w porównaniu z obrazowaniem TEM w tomografii próbek biologicznych. Praktyczną zaletą STEM jest zdolność do generowania kontrastu bez konieczności rozogniskowania. Geometria skanowania STEM pozwala również na dynamiczne ogniskowanie, dzięki czemu warunki obrazowania pozostają jednolite na przechylonej próbce. Wykazano, że STEM umożliwia tomografię grubszych skrawków z ulepszonym stosunkiem sygnału do szumu i kontrastem w porównaniu z konwencjonalną tomografią TEM.

Ma to znaczący potencjał do zrozumienia organizacji subkomórkowej i interakcji organelle-organelle w skali nanometrowej w całej objętości komórki. Tomografia STEM to nowa i rozwijająca się technika w badaniach nauk przyrodniczych. Współpracujemy z wiodącymi międzynarodowymi grupami, aby rozwijać tę technikę i zrozumieć jej pełen potencjał. Mikroskopia elektronowa jest cennym narzędziem służącym do uzyskiwania obrazów o wysokiej rozdzielczości w różnych zastosowaniach, w tym w badaniach biomedycznych, kryminalistyce i technologii. Mikroskopy elektronowe mogą rejestrować obrazy o znacznie wyższej rozdzielczości niż mikroskopy świetlne, dostarczając informacji, które są nieosiągalne w inny sposób.

Pobieranie nanocząsteczek

Przykładem tej techniki jest lokalizacja pobierania nanocząstek do komórek. STEM jest najczęściej wykorzystywany do badań fizyki i chemii. W badaniach tych stosuje się obrazowanie pierścieniowego ciemnego pola z kontrastem Z i mapowanie spektroskopowe za pomocą spektroskopii z dyspersją energii. Silnie skupiona wiązka rozprasza elektrony w zależności od liczby atomowej atomów w próbce. Obszary o wysokiej jasności wskazują na obecność pierwiastków o dużej liczbie atomowej w próbce.

Każdy mikroskop elektronowy działa na zasadzie przyspieszania skupionego strumienia elektronów w próżni w kierunku próbki. Interakcje między wiązką elektronów a próbką tworzą obraz, podobnie jak mikroskopy optyczne wykorzystują światło do przechwytywania obrazów