wrastające paznokcie u nóg

Wrastające paznokcie u nóg – jak sobie z tym poradzić

Paznokcie u nóg stanowią główną ochronę palców stóp przed uszkodzeniami fizycznymi. Zewnętrzna warstwa jest grubsza, co pomaga chronić palce przed urazami. Jednak u niektórych osób może wystąpić stan zapalny, ból lub pęcherze na palcach. Może też wystąpić po długotrwałym lub ciągłym kontakcie z podłożem. Jest naturalnym procesem dla człowieka. Każdy z nas po dłuższym kontakcie z podłożem rozwija na palcach stóp modzele w takim czy innym stopniu. W tym przypadku osoby ze złą higieną stóp mają więcej problemów niż inne osoby, które dbają o higienę stóp i często je myją czy zmieniają skarpetki. Ogólnie rzecz biorąc, utrzymywanie paznokci w czystości i nawilżanie ich może pomóc w zapobieganiu problemom z paznokciami.

Ból podczas rośnięcia paznokci

Gdy paznokcie szybko rosną lub wbijają się głęboko w skórę, mogą powodować blizny i ból. W tym przypadku problem nie jest spowodowany przez sam paznokieć, ale przez jego część wbijającą się w skórę. W medycynie nazywa się to wrastającym paznokciem. Wrastające paznokcie u nóg to sytuacja, w której paznokieć wbija się w skórę. Występuje, gdy paznokieć zagłębia się w łożysku paznokcia. Może powodować ból podczas chodzenia lub biegania. Chodzenie lub bieganie może również powodować mrowienie w dotkniętym obszarze. Jeśli wrastający paznokieć nie jest leczony, może prowadzić do infekcji, co jeszcze bardziej pogarsza stan.

Sposoby na wrastające paznokcie

Najlepszym sposobem zapobiegania wrastającym paznokciom u stóp jest unikanie wywierania nacisku na palce podczas chodzenia lub biegania. Zadbaj również o czystość i suchość stóp w zimie i chłód w lecie. Regularne przycinanie paznokci usuwa ich nadmiar i zapobiega przerostowi. Osoby o niewłaściwej higienie stóp są bardziej narażone na problemy z paznokciami z powodu długotrwałego kontaktu z podłożem. Można tego uniknąć, dbając o stopy poprzez ich nawilżanie i utrzymywanie w czystości podczas noszenia butów i skarpet. To pozwoli całkowicie zapobiec wrastającym paznokciom. W przypadku wystąpienia dolegliwości najlepiej jest udać się do specjalisty, który pomoże nam wyleczyć stan zapalny.

Jest to naturalny proces u każdego

Tworzenie się wszelakich wrastających paznokci jest naturalnym procesem, który zachodzi na stopach. Jednak u niektórych osób może wystąpić stan zapalny, ból i pęcherze na palcach. Regularne obcinanie paznokci i higiena stóp może temu zapobiec. Utrzymanie chłodnych stóp w lecie i ciepłych w zimie może również pomóc w zapobieganiu problemom takim jak wrastające paznokcie i podrażnienia skóry spowodowane spoconymi stopami.