zawory nierdzewne

Zawory nierdzewne w przemyśle

Stal nierdzewna to wyjątkowy materiał, z którego tworzone jest wiele różnego rodzaju produktów, począwszy od czysto technicznych do nawet ozdobnych. Dlaczego? Bo jak sama nazwa mówi, stal nierdzewna jest materiałem dosyć mocno odpornym na rdzę, ze względu na jej skład oraz warstwę chromu znajdującą się na jej powierzchni. Warstwa ta tworzy powłokę pasywną pomiędzy nią a właściwą stalą. Dzięki temu można cieszyć się estetycznymi wykończeniem i elementami zarówno tymi widocznymi, jak i ukrytymi, przez długi czas, nie martwiąc się o szybki problem korozji.

Zawory nierdzewne – materiał

Zawory nierdzewne, wykonane ze stali nierdzewnej to jeszcze inna zaleta. Są one zrobione w taki sposób, że łatwo mogą być przystosowane nawet do kontaktu z żywnością w urządzeniach w przemyśle spożywczym. Wynika to z możliwości ich pełnej higieny i antyseptyczności po poddaniu ich pewnym zabiegom.

Zawory nierdzewne – kulowe

Zawory kulowe to chyba jedne z najpopularniejszych rodzajów zaworów, które w rzeczywistości są znane każdemu. Są to zawory w naszych domach, które pozwalają na natychmiastowe odcięcie dopływu wody i gazu. Tu przypominamy, że zawory do zakręcania gazu i te do zakręcania wody to zawory oznaczone innymi kolorami. Zawory z czerwoną dźwignią stosuje się przy rurach doprowadzających wodę, z kolei zawory w żółtym kolorze są zaworami gazowymi. Wracając jednak do tematu. Zawory nierdzewne kulkowe ze stali, tak jak i te z każdego innego materiału działają na zasadzie przekręcenia zamontowanej do dźwigni kulki, która posiada na wylot otwór umożliwiający swobodny przepływ wody lub gazu. Czasami zamiast dźwigni używa się motylka, czyli pokrętła montowanego w miejscach, że zbyt małą ilością przestrzeni na zamontowanie dźwigni. W momencie przekręcania zaworu kulka ta zostaje zwrócona otworem w poprzek rury, skutecznie blokując przepływ. Kulki są idealnie dopasowane do średnicy rur, stąd zawory kulowe charakteryzują się bardzo dużą szczelnością.

Zawory nierdzewne – tłokowe

Kolejny popularny rodzaj zaworów nierdzewnych, to zawory tłokowe. Są one głównie stosowane w armaturze, gdzie następuje zwrot ciągu przepływu o 90 stopni. W takim przypadku łatwo jest zamknąć światło rury elementem tłoczonym za pomocą motylka lub korbki. W przypadku zaworów tłokowych często nie wystarczy przekręcenie motylka o dziewięćdziesiąt stopni. Jest potrzebne kilka obrotów, aby zamontowany na elementach elastycznych tłok całkowicie zasłonił możliwości przepływu. Zawory nierdzewne tłokowe, podobnie jak te kulowe stosowane są w różnych gałęziach przemysłu, od ciężkiego po spożywczy.