maseczki filtrujące

Jak nosić maseczki filtrujące, by były najskuteczniejsze?

Nie wystarczy zawiesić jednego sznurka od maseczki na ucho, by mieć odhaczone założenie maski w miejscu publicznym. Poprawne zakładanie maseczki jest kluczowe, jeśli ma nas ona odpowiednio chronić. Wydawać się może, że to czynność, którą wykonujmy intuicyjnie poprawnie, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że maseczki filtrujące spełniają swoją funkcję dopiero wtedy, gdy zakrywają nos i usta.

Poprawne noszenie maseczki filtrującej

  1. Jeśli maseczka jest wyposażona w regulowane tasiemki, należy je zwęzić lub poluzować tak, by komfortowo przylegały do głowy, ale nie powodowały dyskomfortu. Maska nie powinna być założona ani zbyt ciasno ani zbyt luźno. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór maseczki z rozciągliwymi sznureczkami.
  2. Maska powinna posiadać na środku górnej krawędzi specjalny zacisk, który można dowolnie dostosować do kształtu nosa. Dobrze uregulowany zacisk to taki, który dokładnie przylega do naszego nosa. Warto zrobić to obiema dłońmi, by całkowicie i równo docisnąć maseczkę do skóry.
  3. Należy upewnić się, że maseczka szczelnie przylega do twarzy w każdym miejscu. Kluczowe jest jej dokładne przyleganie, jeśli ma skutecznie spełniać swoją funkcję.
  4. Szczelność maseczki można sprawdzić w bardzo łatwy sposób. By to zrobić należy obie dłonie położyć po bokach maseczki i wydmuchać do środka powietrze. Jeśli zauważymy, że powietrze wydostaje się poza maseczkę, należy poprawić jej ułożenie na twarzy. Sprawdź, czy odpowiednio uregulowałeś zacisk na nosie oraz tasiemki przy uszach. Powtarzaj próbę, aż do uzyskania stuprocentowej szczelności.
  5. Podczas zdejmowania maski zdejmij ją od tyłu i unikaj dotykania przedniej i tylnej strony. Należy dbać o to, aby nieumyślnie jej nie zanieczyścić.
  6. Umyj ręce przed założeniem i po zdjęciu maski. Dotykanie sterylnej maski dłońmi, które miały kontakt z przedmiotami w miejscach publicznych powoduje, że maska zmniejsza swoją skuteczność.
  7. Noszenie uszkodzonej lub zanieczyszczonej maski jest bezcelowe i może być szkodliwe dla zdrowia. Dwukrotne zakładanie jednorazowej maseczki filtrującej może skutkować odwrotnym efektem.

Gdzie trzeba nosić maseczki filtrujące?

Maseczki filtrujące powinno się zakładać przed wyjściem z domu i zdejmować po powrocie. Nie należy lekceważyć próśb służb lub właścicieli obiektów publicznych dotyczących poprawnego noszenia maseczek. Zakrywanie samych ust NIE CHRONI nas przed rozprzestrzenianiem się wirusów i bakterii.