maseczki filtrujące

Czy wszystkie maseczki filtrujące chronią tak samo?

Coraz więcej osób utwierdza się w przekonaniu, że noszenie maseczki filtrującej w miejscach publicznych, nawet gdy czujemy się dobrze, pomaga ograniczyć rozprzestrzenianie się wszelkich drobnoustrojów, wliczając bakterie i wirusy. Głównym powodem noszenia maski jest ochrona innych przed nami.

Które maseczki ochronne są najskuteczniejsze?

Maseczki filtrujące zapewniają noszącemu pewną ochronę – choć poziom różni się znacznie, w zależności od rodzaju maski. Porównywać należy zarówno materiał, poziom precyzyjności splotu włókien oraz obecność warstwy filtrującej. Należy sprawdzić jej dopasowanie oraz czy oddychanie w niej pozostaje komfortowe. Niechętnie nosimy maski, które uniemożliwiają nam oddychanie, a zatem warto poszukać takiej, która będzie stosunkowo lekka i cienka, ale skuteczna. 3 warstwy z wliczonym filtrem nie musi równać się z ciężką i utrudniającą funkcjonowanie zwykłą maską.

Jednorazowe maski medyczne nowej generacji są ultralekkie, a wykonane z ultracienkiego materiału gwarantując najwyższy poziom komfortu oraz ochrony przed alergenami, kurzem i wirusami. Postawienie na innowacyjne materiały filtracyjne, technologie i autorskie rozwiązania najlepszych firm na rynku, zapewnia nam najlepszą ochronę przed rozwijającymi się chorobami, na które jesteśmy narażeni.

Maseczki filtrujące – więcej niż jedna warstwa ochronna

Maseczki wykonane z wielu warstw skuteczniej blokują małe cząsteczki. Najlepszym wyborem jest maska wykonana z dwóch lub trzeb warstw gęstej tkaniny z wbudowanym filtrem. Zdolność maski do filtrowania cząstek zależy nie tylko od tego, z czego jest wykonana oraz ile warstw się na nią składa, ale także od tego, jak dobrze przylega do twarzy. W przypadku masek materiałowych, najlepsze są te, które ściśle przylegają do twarzy.

Niektóre maski ochronne i jednorazowe mają z przodu otwór ułatwiający wydychanie. Niestety także uwalnia niefiltrowane powietrze, więc nie chroni innych przed tym co my wydychamy. Wtedy żadna z warstw, nawet ta z filtrem nie jest w stanie w pełni uchronić naszych rozmówców przed drobnoustrojami.

Z tych warstw powinna składać się skuteczna maseczka filtrująca:

  • Warstwa wewnętrzna składająca się z materiału chłonnego
  • warstwa filtrująca zapewniająca zatrzymywanie cząstek
  • Warstwa zewnętrzna, dodatkowa, stanowiąca barierę antystatyczną

Należy pamiętać, że maseczki filtrujące możemy nosić wyłącznie do momentu ich zawilgocenia. Wilgoć sprzyja rozwojowi drobnoustrojów stanowiących zagrożenie dla naszego zdrowia.