Potrzebny Ci tani notariusz? Zobacz, jakie wynagrodzenie pobierają kancelarie notarialne w Twoim mieście

Potrzebny Ci tani notariusz? Zobacz, jakie wynagrodzenie pobierają kancelarie notarialne w Twoim mieście

Zapotrzebowanie na usługi notarialne nie maleje, ale wiele osób nie chce za nie przepłacać. Czy mają wybór? Okazuje się, że cena usługi to składowa taksy i odgórnie ustalonej opłaty za regulowanej przez Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku. Dlatego, choć ceny usług w poszczególnych kancelariach różnią się, to finalnie i tak pozostają zbliżone. Dowiedz się, od czego zależy wycena i z jakimi stawkami musisz się liczyć.

Jakie są stawki u notariusza?

Zacznijmy od tego, że nie znajdziesz jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Cena usług notarialnych zależy od ich zakresu i jest zawsze ustalana indywidualnie ze stronami transakcji. Trzeba jednak wiedzieć, że do ustalania stawek stosuje się konkretne wytyczne, uregulowane we wspomnianym rozporządzeniu. Notariuszowi przysługuje taksa notarialna, a jej maksymalna wysokość jest ustalana na podstawie ustaleń Ministra Sprawiedliwości. Przede wszystkim jednak cena ostateczna zależy od wartości mienia, które jest przedmiotem umowy.

Interesuje Cię tani notariusz z Katowic? Dobra wiadomość jest taka, że masz dużą szansę na odnalezienie go, jak również zawsze możesz spróbować negocjować koszt usługi, szczególnie przy większych transakcjach.

Pytanie o cennik – nie bój się go zadać

Czasem możesz mieć opory przed zadaniem pytania – ile to będzie kosztowało. Nic dziwnego, ale wiedz, że takie dylematy ma sporo osób. Jednak zdecydowana większość z nich, mając do wyboru taniego notariusza a drogiego, uda się do tego pierwszego. Nie chcesz przepłacać? Zadzwoń do kilku kancelarii w swoim mieście i zbierz informacje o obowiązujących w nich cennikach. Nie sprawdzisz ich raczej na stronie. Dlaczego? Informacje te są niejawne, ponieważ każda wycena jest maksymalnie indywidualna. Ostatecznie przy wyborze będziesz kierował się zapewne nie tylko ceną, ale też lokalizacją, opiniami oraz dostępnością w notariusza w interesującym Cię terminie.