Co warto wiedzieć o butach narciarskich – zanim je kupisz?

Odpowiednie buty narciarskie to, obok nart, najważniejszy element sprzętu przeznaczonego do uprawiania wyjątkowego sportu zimowego, jakim jest narciarstwo. Czy jednak wiesz, jak dobierać buty? Jakimi parametrami kierować się podczas wyboru rozmiaru? I dlaczego buty narciarskie damskie różnią się od męskich? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te i inne zagadnienia, zajrzyj do naszego miniporadnika!

Po pierwsze: odpowiedni rozmiar buta

Buty narciarskie(https://www.starsport.com.pl/buty-narciarskie), tak jak tradycyjne, codzienne obuwie, powinny być dopasowane do rozmiaru Twojej stopy. Jednak wybór odpowiedniej wielkości wygląda w tym przypadku nieco inaczej.

W rozmiarówce butów narciarskich stosuje się skalę mondo, która jest wyrażana w centymetrach. Dany rozmiar odpowiada wówczas długości stopy w jej najdłuższej części (od pięty do czubka palca). Wiele osób kupujących swoje pierwsze obuwie tej kategorii popełnia jednak spory błąd i wybiera buty za duże, planując noszenie do nich na przykład grubszych getrów czy skarpet. Tymczasem but narciarski powinien niemal idealnie przylegać do stopy – nawet, jeśli jej długość wypada niejako pomiędzy rozmiarami według skali mondo, powinno się wybierać ten mniejszy, ponieważ tak zwany wewnętrzny but będzie się z czasem „zbijać” i poszerzać.

Jeśli nie masz możliwości kupienia butów do nart stacjonarnie, bez trudu wybierzesz prawidłowy rozmiar także w sklepie internetowym! Wystarczy, że położysz na ziemi kartkę, a następnie staniesz na niej prosto – piętę możesz podeprzeć przy ścianie, a kolano lekko ugnij. Obrysuj stopę ołówkiem ustawionym pionowo do kartki (staraj się go nie pochylać). Tak powstały obraz wymierz – rozmiar buta narciarskiego będzie odpowiadał długości pomiędzy dwoma najbardziej wysuniętymi punktami podeszwy stopy. Uwaga, w ten sposób musisz zmierzyć obie nogi, ponieważ naturalnie mogą różnić się długością!

Po drugie: czy twardość skorupy buta ma znaczenie?

Zewnętrzna część buta narciarskiego, czyli skorupa, charakteryzuje się różnymi poziomami twardości. W opisach parametrów ten wskaźnik będzie często określany jako „flex”. Wbrew pozorom jest to dość ważny czynnik przy wyborze butów. Im lepszym jesteś narciarzem, tym sztywniejsze buty możesz wybrać. Skala mieści się pomiędzy wartościami 60, a 150, przy czym warto wiedzieć, że niekiedy buty różnych marek, ale o tym samym flexie, mogą nadal w drobnym stopniu różnić się od siebie.

Po trzecie: buty narciarskie damskie, a męskie – czym się różnią?

Podział butów narciarskich na damskie i męskie nie ma za wiele wspólnego ze światopoglądem – jest tak naprawdę uzależniony od budowy anatomicznej kończyn dolnych. U kobiet łydki naturalnie znajdują się nieco niżej niż u mężczyzn, więc damskie obuwie narciarskie jest również nieco szersze w części cholewkowej. Dzięki temu łatwiej dopasować je do kształtu nogi, a szczyt buta nie wywołuje nadmiernego nacisku.

W przypadku nietypowej budowy stopy – gdy jest bardzo wąska lub wysoko podbita prawdopodobnie najlepszym sposobem na wybranie butów narciarskich będzie ich wcześniejsze przymierzenie w sklepie.