systemy alarmowe

Ile kosztuje system alarmowy do domu?

Alarm to jeden z najpopularniejszych i zarazem najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie nieruchomości przed włamaniem. Dziś urządzenia te nie są kojarzone wyłącznie z wielkimi willami. Wiele z dostępnych na rynku jest przystępna cenowo dla każdego z nas. Ile więc kosztuje system alarmowy do domu?

Od czego zależy cena systemu alarmowego?

Rozpiętość cenowa, którą cechują się systemy alarmowe dostępne na rynku, potrafi być sporym utrudnieniem przy wyborze alarmu. Różnica może bowiem wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Na ostateczną cenę systemu alarmowego wpływ ma wiele czynników. Najważniejsze to:

  • klasa określająca poziom zagrożenia,
  • wyposażenie w dodatkowe urządzenia lub funkcje (dysk twardy, kamery, aplikacja do podglądu na żywo),
  • rodzaj systemu alarmowego (przewodowy czy bezprzewodowy),
  • sposób montażu (samodzielny czy z firmą).

Koszt systemu alarmowego

Decydując się na system alarmowy bezprzewodowy, zazwyczaj musimy liczyć się z większym wydatkiem. Oprócz tego pojawia się konieczność wymiany baterii, której alarm przewodowy nie potrzebuje. To z kolei rodzi kolejne wydatki. Jeśli jednak planujemy montaż systemu w wykończonym domu, alarm przewodowy wygeneruje dodatkowe koszty wynikające z konieczności kucia ścian.

Samodzielny montaż systemu alarmowego czy pomoc fachowca?

Na koszt systemu alarmowego wpływa także sama instalacja. W tej kwestii mamy do wyboru dwa rozwiązania – samodzielny montaż oraz skorzystanie z usług specjalisty. Choć możemy sięgnąć po zestaw alarmowy do samodzielnego montażu, a przy tym zaoszczędzić, nie zawsze będziemy mieć gwarancję co do skuteczności naszej instalacji.

Klasa systemu alarmowego a cena

Każdy z dostępnych na rynku systemów alarmowych został przypisany do konkretnej klasy. Oznaczenie to określa poziom zagrożenia włamaniem. Alarmy o klasie trzeciej i czwartej zabezpieczają nieruchomości narażone na działania złodziei o dużej wiedzy z zakresu systemów alarmowych. Urządzenia te pojawiają się najczęściej w obiektach publicznych.  Ich cena jest znacznie wyższa od ceny systemów alarmowych oznaczonych klasą drugą. To po te drugie sięgają najczęściej właściciele domów jednorodzinnych. Klasa druga, choć oznacza małe lub średnie zagrożenie włamaniem, zakłada, że złodziej może posiadać urządzenia, które pomogą mu w dokonaniu przestępstwa.

Ile zapłacisz za instalację alarmową?

Najtańsze, jednak nadal skuteczne systemy alarmowe możesz kupić już za ok. 2000 zł. Im więcej urządzeń zabezpieczających, tym wyższy koszt produktu. Koszt wzrasta między innymi wraz z ilością czujek czy zaawansowaniem systemu.