systemy alarmowe

System alarmowy do domu jednorodzinnego – jaki wybrać?

Dom to termin, który przywodzi na myśl bezpieczne, pełne ciepła miejsce. Choć z założenia budynek ten ma stanowić swego rodzaju schronienie, nie warto bagatelizować raportów policyjnych, które mówią o rosnącej ilości włamań do nieruchomości. Nie musimy przyjmować biernej postawy wobec działań złodziei. Istnieje kilka sposobów na zabezpieczenie własnej nieruchomości, a najpopularniejszym wśród nich jest system alarmowy. Jak wybrać alarm do swojego domu, tak by maksymalnie zwiększyć swoje bezpieczeństwo?

Systemy alarmowe – samodzielny montaż czy pomoc fachowca?

Montaż systemu alarmowego nie należy do najprostszych czynności, choć w ofertach wielu firm możemy znaleźć zestawy alarmowe do samodzielnego montażu. Aby jednak mieć maksymalną pewność co do skuteczności systemu, zdecydowanie rozsądniej powierzyć instalację w ręce fachowca. Warto także stawiać na produkty od wiodących na rynku marek takich jak: Satel, Risco Group czy Jablotron, które możesz znaleźć na stronie https://www.systemybezpieczenstwa.com.pl/

Choć powierzenie montażu systemu alarmowego firmie ochroniarskiej jawi się jako najlepsze z możliwych rozwiązań, nie do końca nim jest. Szczególnie jeśli firma ta będzie zajmować się w późniejszym czasie ochroną naszej nieruchomości. Znając kod i specyfikację konkretnego systemu, nieuczciwa firma ochroniarska może bez trudności dostać się do naszego domu.

Czym się kierować przy wyborze systemu alarmowego?

Wybór odpowiedniego systemu alarmowego do domu powinien być dobrze przemyślany. Niezbędne jest dokładne przeanalizowanie kilku aspektów, takich jak:

  • lokalizacja naszego domu,
  • wielkość domu, ilość pomieszczeń, które będziemy chcieli zabezpieczyć,
  • stan nieruchomości (wykończony budynek czy etap projektowania nieruchomości),
  • sposób informowania o naruszeniu bezpieczeństwa.

Określając własne potrzeby i oczekiwania wobec systemu alarmowego, możemy zawęzić wybór do konkretnych modeli oferujących poszczególne funkcje. Zarówno wymagania właściciela nieruchomości, jak i poszczególne budynki diametralnie się od siebie różnią. Dlatego ciężko znaleźć jeden najlepszy system alarmowy, który sprawdzi się doskonale w każdym przypadku.

System alarmowy bezprzewodowy czy przewodowy?

Mianem najlepszego systemu alarmowego możemy określić sprzęt, który w momencie zagrożenia spełnia wszystkie wymagane funkcje. Nie ma więc znaczenia, czy zdecydujemy się na alarm przewodowy, czy bezprzewodowy. Wybór pomiędzy nimi powinien być w głównej mierze uzależniony od stanu nieruchomości. Ze względu na konieczność umieszczenia w ścianach okablowania, alarm przewodowy jest prostszy w montażu na etapie budowy domu. Gdy nieruchomość została wykończona, tego typu system alarmowy rodzi konieczność kucia ścian. Wówczas doskonałą alternatywą jest system alarmowy bezprzewodowy.

Choć oba systemy alarmowe są równie skuteczne, przewodowy ma istotną przewagę – nie wymaga wymiany baterii. Oprócz tego ze względu na zamkniętą infrastrukturę dostanie się do niego i próba zakłócenia jest niemożliwa.

Jak działa system alarmowy?

Do niedawna systemy alarmowe były uważane za luksus, na który mogli pozwolić sobie wyłącznie zamożni właściciele nieruchomości. Dziś systemy alarmowe są w zasięgu możliwości finansowych niemal każdego z nas. Najprostszy model systemu alarmowego składa się z zaledwie kilku elementów, których zadaniem jest uruchomienie sygnalizatora w momencie zagrożenia. Zapoznając się z ofertą producentów natrafimy także na alarmy działające na podstawie czujników ruchu – czujnika na podczerwień, ultradźwiękowego, wibracyjnego czy magnetycznego. Rola każdego z nich jest jednak taka sama – ochrona naszego domu, w szczególności pod naszą nieobecność. Jeśli jednak duża ilość modeli systemów alarmowych nas przytłacza, a wiele z funkcji jest nam całkowicie obca, warto skorzystać z pomocy fachowca, który podpowie, jaki rodzaj alarmu sprawdzi się najlepiej w naszym domu. Skorzystanie z doświadczenia i wiedzy takiej osoby, pozwoli wybrać jak najlepsze rozwiązanie.