nagrobki granitowe

Jaki materiał wybrać na nagrobek?

W starszych częściach cmentarzy, gdzie zachowały się nagrobki sprzed lat widzimy przeważnie jednakowe pomniki w szarawych kolorach. To lastriko czyli mieszanka cementu, wody oraz grysu z dodatkiem barwnika. Popularne były głównie ze względu na niską cenę oraz dostępność. Obecnie wybór jest zdecydowanie większy, a cena naturalnych kamieni takich jak marmur, granit czy piaskowiec zdecydowanie przystępniejsza. Wybierając materiał na nagrobek chcielibyśmy aby był on trwały, posiadał powierzchnię, która piękne będzie się prezentowała przez lata oraz będzie odporna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.  Cechy te posiadają wszystkie kamienie naturalne. Który więc warto wybrać i dlaczego?

Granit – trwały i popularny wybór

Granit jest jednym z najtwardszych kamieni naturalnych. Jest odporny zarówno na uszkodzenia mechaniczne jak i na szkodliwe czynniki atmosferyczne, nawet na grad czy silny mróz. W dzisiejszych czasach nie zawsze mamy czas i możliwość regularnego odwiedzania cmentarzy. Warto więc postawić na materiał, który nie będzie wymagał specjalnej pielęgnacji i pomimo to będzie wyglądał estetycznie. Do jego czyszczenia wystarczy miękka gąbka, która nie zarysuje powierzchni oraz woda. Granit jest na tyle uniwersalny, że będzie pasował zarówno do klasycznych nagrobków jak i tych nowoczesnych. Występuje on w wielu odcieniach, więc z pewnością każdy znajdzie coś, co wpisuje się w jego gust. Jego wyjątkowa struktura sprawia, że nawet klasyczny pomnik zyskuje wyjątkowy efekt. To idealne połączenie estetyki z trwałością, co sprawia, że jest materiałem idealnym na wykonanie pomnika. Wybierając nagrobki granitowe warto zajrzeć do gotowych realizacji, aby zainspirować się co do ostatecznego wyglądu https://www.szczotok.pl/nowoczesne-nietypowe/

Elegancki marmur – alternatywa dla nagrobków granitowych

Wybierany głównie ze względu na wartość estetyczną. Marmur kryje w sobie elegancję – nawet przy klasycznym, prostym pomniku wygląda niezwykle ozdobnie. Klasycznie występuje w odcieniach bieli i czerni, można spotkać także takie w odcieniach szarości. Jak na kamień naturalny przystało jest materiałem trwałym, jednak nie bezobsługowym. Wymaga on odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji, abyśmy mogli cieszyć się jego nienagannym wyglądem. Nieco gorzej niż marmur znosi on upływ lat, jest także mniej odporny na zabrudzenia np. te powstałe z wosku. Wystawiony na działanie czynników zewnętrznych szybko traci swój naturalny błysk i jego powierzchnia staje się matowa. Marmurowe pomniki będą więc idealne dla osób, które mają czas zając się ich konserwacją oraz regularną pielęgnacją. Tylko wtedy w pełni możemy cieszyć się ich pięknym, eleganckim widokiem.

Piaskowiec – mniej popularny wybór niż nagrobki granitowe

Piaskowiec prezentuje się wyjątkowo. I na ty niestety kończą się jego zalety. Choć jest niezwykle urodziwy, to niestety nie odporny na niesprzyjające warunki pogodowe. Wymaga regularnej pielęgnacji, konserwacji, a pomimo tego, pod względem trwałości niestety daleko mu do marmuru czy granitu.

Kolor nagrobka – na jaki się zdecydować?

Kolejnym krokiem, po wyborze rodzaju kamienia, jest jego kolor. Dawniej popularne było wykonywanie pomników jedynie z ciemnych płyt w odcieniach szarości czy grafitu. Obecnie kolorystyka znacznie się poszerza i możemy zobaczyć nagrobki w kolorach granatu, odcieniach rudości, a także jaśniejszych odcieniach. Czym powinniśmy kierować się podczas wyboru? Chyba przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę życzenia zmarłego. Jeżeli nigdy nie rozmawialiśmy na ten temat, być może warto postawić na własny gust oraz to, co kojarzy nam się z bliską osobą. Warto wziąć także pod uwagę kwestię praktyczną. Jeżeli nagrobek znajduje się w miejscu, gdzie rosną drzewa liściaste, warto postawić na ciemniejszy odcień. Są one bardziej odporne na zabrudzenia, także te, które niosą ze sobą spadające liście. Na jasnych odcieniach, zielony osad będzie zdecydowanie bardziej widoczny. Wybór koloru to bardzo indywidualna kwestia, warto więc wziąć pod uwagę własny gust oraz lokalizację pomnika.