nagrobki granitowe

Nagrobki granitowe: Co ma wpływ na ostateczną cenę nagrobka?

Na cenę nagrobka składa się wiele czynników. Choć każdy z nas z pewnością chciałby jak najlepiej upamiętnić bliską osobę i sprawić aby miejsce, do którego będziemy przychodzić ją odwiedzać było wyjątkowe, jednak wiąże się to ze sporymi kosztami.

Rodzaj kamienia 

To chyba podstawowy czynnik, który ma wpływ na cenę. Zależy ona nie tylko od samego rodzaju kamienia, ale także jego koloru. Różnica pomiędzy poszczególnymi rodzajami granitu może sięgnąć kilku tysięcy. Im bardziej niespotykany odcień, tym wyższa cena. Zdecydowanie droższym i mniej popularnym rozwiązaniem jest marmurowy nagrobek. Jego wysoka cena wiąże się z unikalną kolorystyką i wzorami. Posiadając ograniczony budżet zdecydowanie lepiej wybrać nagrobki granitowe w popularnych kolorach, niż ich chińskie odpowiedniki. Pomnik wykonany z naturalnego kamienia to gwarancja jakości i trwałości przez lata.

Kształt i rozmiar nagrobka

Im bardziej nieregularny kształt, im więcej zaokrągleń i utrudnień podczas procesu obróbki, tym ostateczna cena będzie wyższa. Wydłuży się także czas realizacji takiego zamówienia. Najtańszą opcją jest standardowy nagrobek w kształcie prostopadłościanu o grubości płyty około 5 cm.

Podwójny a pojedynczy

Jak łatwo się domyślić, koszt wykonania pojedynczego nagrobka będzie zdecydowanie niższy. Wynika to z jego wielkości. Pojedyncze nagrobki mają najczęściej wymiar 190×90 cm, a nagrobki podwójne 200×160 cm. Większy nagrobek to większa ilość kamienia użytego do jego produkcji.

Nagrobki granitowe – ponadczasowy wybór

Nowoczesny projekt indywidualny

Unikalny nagrobek czy rzeźba stworzona na zamówienie to projekty indywidualne, które mają swoją cenę. Wpływa na nie skomplikowany proces cięcia nieregularnych kształtów i wzorów, a także konieczność stworzenia projektu od podstaw. W takich przypadkach rośnie nie tylko ostateczna cena zamówienia, ale także zdecydowanie wydłuża się czas jego realizacji.

Dodatkowe elementy ozdobne

Na ostateczną cenę mają wpływ także taki drobne elementy jak ozdobne litery. Możemy zdecydować się na napis piaskowany lub doczepione mosiężne litery. Choć cena pojedynczej sztuki to około kilku złotych, zliczając wszystkie litery powstanie konkretna kwota. Często spotykaną ozdobą są także porcelanowe zdjęcia umiejscowione na pomniku. Elementami dodatkowymi mogą być także: dodatkowa ławeczka kamienna postawiona obok nagrobka, granitowy wazon na kwiaty, specjalne podstawki pod znicze, krzyże ozdobne czy dodatkowe tablice.