Na czym polega outsourcing obsługi celnej?

Handel zagraniczny to sektor gospodarki, do którego wchodzi coraz więcej przedsiębiorców. Wraz z rozwojem logistyki świat stał się bardziej dostępny i wymiana towarowa z tak odległymi krajami jak Chiny czy Tajwan stała się jeszcze prostsza i korzystniejsza. Ogromnym ułatwieniem w organizacji importu czy eksportu może okazać się skorzystanie z outsourcingu obsługi celnej. Jak wygląda taka usługa?

Czym jest agencja celna?

Obsługę outsourcingową tego rodzaju prowadzi agencja celna. To instytucja, która działa jak pośrednik pomiędzy przedsiębiorstwem, a Urzędem Celnym. Świadczy przy tym kompleksową obsługę związaną z prawidłową realizacją procesu celnego. Wyspecjalizowani agenci (nie wolno ich mylić z celnikami, czyli urzędnikami!) dbają na każdym kroku o dopełnienie wszystkich obowiązkowych formalności, reprezentując firmę zleceniodawcy przed administracją celną. Realizują oni zadania związane ze sporządzaniem deklaracji Intrastat, dokonują zgłoszeń celnych czy też kompletują pozwolenia oraz niezbędne dokumenty w przypadku wymiany handlowej z państwami spoza Unii Europejskiej.

Coraz więcej agencji celnych (rusak.pl) rozszerza swoją działalność o usługi TSL. Przedsiębiorca może w takim przypadku liczyć na doradztwo i wsparcie nie tylko w samej odprawie celnej czy przy wyliczaniu podatku akcyzowego. Agenci celni zajmą się również kwestiami transportu, spedycji i logistyki, dbając tym samym o każdy etap transakcji handlowej.

Zalety korzystania z obsługi outsourcingowej

Przedsiębiorca decydujący się na zlecenie obsługi celnej podmiotowi zewnętrznemu, czyli agencji, zyskuje pewność, że cała procedura związana z importem czy eksportem jego towarów zostanie przeprowadzona odpowiedzialnie i zgodnie z przepisami. Firma ponosi również spore oszczędności finansowe – nie jest konieczne zatrudnianie nowego pracownika czy oddelegowywanie stałego personelu do zadań związanych z odprawą celną.

Dzięki doświadczeniu oraz wiedzy z zakresu przepisów podatkowo-celnych agenci realizują obsługę sprawnie i szybko, co umożliwia bardziej wydajne planowanie następnych transakcji. Przy stałej współpracy możliwe jest ujednolicenie dokumentacji i procedur handlowych. Agencja celna, jako pełnomocnik przedsiębiorstwa, przejmuje na siebie również pełną odpowiedzialność prawną za realizowaną obsługę.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru agencji celnej?

Przedsiębiorca, który zdecydował się na skorzystanie z usług świadczonych przez agencję celną powinien odpowiednio podejść do wyboru takiej instytucji. Po pierwsze: warto sprawdzić doświadczenie agencji. Jeśli funkcjonuje ona na rynku od kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu lat i zdobywa pozytywne opinie, to z pewnością w prawidłowy sposób zadba o kwestie celne czy celno-skarbowe.

Po drugie: agencja celna, która posiada certyfikat AEO zdobywa uprawnienia umożliwiające uproszczenie niektórych procedur celnych, co oczywiście przyczynia się do znacznie szybszej finalizacji transakcji handlowej. Zaleca się zatem sprawdzanie nie tylko rekomendacji wystawianych agencjom, ale też potwierdzeń formalnych ich funkcjonowania.