Rower gravel Orbea – czy to dobry wybór?

Branża rowerowa jest o wiele bardziej rozbudowana niż niektórym osobom może się na pierwszy rzut oka wydawać. Nie chodzi tutaj tylko o liczbę dostępnych producentów, ale również o różnych gatunków rowerów, które jak grzyby po deszczu wyrastają na rynku. Nie ukrywajmy, iż przy aktualnym rozwoju technologicznym każdy skrawek branży transportowej w roli głównej zalicza spory postęp, a rowery bynajmniej nie są w tym przypadku żadnym wyjątkiem. Bardzo ciekawymi konstrukcjami są tutaj rowery typu gravel, w szczególności te od marki Orbea. Czym się one charakteryzują oraz czy są one warte swojej ceny?

Czym są rowery typu gravel?

Rowery typu gravel są na rynku rowerowym ostatnim krzykiem mody i według ekspertów sprawiają one prawdziwą sensację. Choć ich konstrukcja nie jest wymyślna, a wiele osób uważa, że nie należą one do najlepszych konstrukcji, wiele film produkujących rowery nawet z tej najwyższej półki stawia właśnie na takie rozwiązanie, wprowadzając dodatkowo parę ciekawych usprawnień na własną rękę. Co jednak sprawia, że gravele stały się aż tak popularne?

W ogromnym skrócie i w ogromnym uproszczeniu, gravele można by było opisać jako rowery szosowe z oponami pozwalającymi na jazdę po nieutwardzonej nawierzchni. To jednak nie do końca opisuje, czym właściwie te konstrukcje są oraz jak się one zachowują. Rama jest trochę wydłużona, co pomaga w stabilizacji pojazdu. Mimo wszystko pozycja za kierownicą nadal jest dość sportowa, co oczywiście ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Opony mają oczywiście ogromną rolę w zachowaniu się roweru typu gravel na szerokiej gamie nawierzchni. Jeżeli interesują nas lepsze osiągi na asfalcie, może wybrać opony slick lub semi-slick. Ciekawym balansem pomiędzy szosą a terenem wydaję się być zaś opony z drobnymi kosteczkami na osnowie, które będą pozwalały nam na uzyskanie o wiele lepszej przyczepności. Oczywiście jednak nikt nie zabroni nam ubrania na naszego gravela w pełni terenowych opon, które może nie są najlepsze na asfalcie, lecz bez wątpienia świetnie sprawdzą się na żwirze czy piachu.

Czy warto wybrać rower gravel Orbea?

Orbea to bardzo znana hiszpańska marka rowerów, która na rynku znajduje się już od ponad 140 lat. Ogromne tradycje oraz bardzo prężny rozwój technologiczny sprawiają, że ich produkty stanowią najwyższą półkę pod kątem wytrzymałości, nowinek technicznych oraz osiągów. Czy więc rower gravel Orbea będzie dla nas dobrym wyborem? Choć z pewnością nie jest to produkt najtańszy, tak bez wątpienia zaoferuje on nam świetne doświadczenia z jazdy.