folia ppf

Samochodowa folia ppf i folia do pakowania – wyjaśniamy różnicę

Łatwo się pomylić, ale folia ppf ochronna na samochód i ta używana do „oklejania” różnych przedmiotów to nie to samo. Rzeczywiście między nimi jest znacznie więcej różnic niż wspólnych elementów. Wszystkie różnice wynikają z tego, że są to dwa produkty wykonane z różnych materiałów. Folia ppf ochronna dla samochód jest wykonana z poliuretanu. Natomiast folia do oklejana jest wykonywana z winylu.

Folia ppf – właściwości poliuretanu

Poliuretan jest materiałem o wiele lepszym z wielu punktów widzenia. Przede wszystkim jest średnio o 50% grubszy i 30% cięższy. Ma znacznie wyższą wytrzymałość na rozciąganie co chroni przed rozerwaniem. Z kolei winyl, w przeciwieństwie do poliuretanu, może być drukowany i barwiony w dowolnym wykończeniu: błyszczącym, matowym, chromowanym itp.

Podsumowując, mamy do czynienia z dwoma rozwiązaniami przeciwieństw :

  • poliuretan ma duże właściwości ochronne i ograniczone możliwości personalizacji
  • winyl ma bardzo niskie właściwości ochronne, ale pozwala na nieskończoną różnorodność rozwiązań estetycznych.

Co więcej, słabsze właściwości ochronne oklejenia nie ograniczają się tylko do zarysowania czy ścierania, ale dotyczą również wszystkich innych atrybutów ochronnych powierzchni samochodu. Ponadto średnia żywotność folii ppf ochronnej z poliuretanu jest na ogół dłuższa. Są to zatem różne rozwiązania, których komplementarne cechy sprawiają, że można je stosować z należytą starannością jednocześnie jedno nad drugim.

Montaż, konserwacja i trwałość samochodowej folii ppf ochronnej

Trwałość jest jednym z najważniejszych właściwości warstwy ochronnej, ale zależy między innymi od dwóch czynników:

  • przygotowania pojazdu i perfekcyjnego montażu;
  • właściwej konserwacji.

W przeciwieństwie do tego, co myśli większość ludzi, najbardziej delikatną fazą procesu nie jest instalacja, choć skomplikowana i sprecyzowana, ale przygotowanie powierzchni. Podobnie jak w przypadku obróbki nanotechnologicznej, doskonałe czyszczenie i usuwanie wszelkich zanieczyszczeń, a także eliminacja rys, defektów i porowatości powierzchni, odgrywa fundamentalną rolę zarówno w zapewnieniu doskonałej przyczepności, jak i najlepszego końcowego efektu estetycznego.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, utrzymanie folii ppf ochronnej nie jest szczególnie delikatną i pracochłonną operacją. Jedyne środki ostrożności, jakie należy zastosować, to stosowanie neutralnych środków czyszczących. Zachowanie odległości co najmniej 30 cm od powierzchni, a w szczególności od odsłoniętych krawędzi, w przypadku stosowania myjek ciśnieniowych. Na folię ppf nie należy nakładać wosków, rozjaśniaczy ani środków polerujących .