pomoc drogowa Katowice

Dlaczego warto skorzystać z pomocy drogowej

W niektórych sytuacjach wezwanie pomocy drogowej nie jest kwestią naszego wyboru. Przypominamy, kiedy skorzystanie z fachowego wsparcia jest obowiązkowe.

Samochód uległ awarii lub doszło do wypadku? W takiej sytuacji mamy do wyboru dwie opcje: wezwać pomoc drogową lub spróbować odholować auto na własną rękę.

Samodzielne odtransportowanie pojazdu do mechanika wydaje się ciekawym rozwiązaniem, a w wielu przypadkach tańszym niż wezwanie pomocy drogowej. Wystarczy przecież zadzwonić po kolegę, który pomoże odholować niesprawny pojazd.

Jednak zanim zrezygnujemy z pomocy profesjonalnej pomocy drogowej, warto poznać przepisy. Okazuje się, że w wielu przypadkach prawo zabrania samodzielnego holowania auta.

Pomoc drogowa – kiedy trzeba ją wezwać

W jakich sytuacjach musimy wezwać fachowców Zasady dotyczące holowania samochodu reguluje Kodeks drogowy. Samodzielne holowania zepsutego auta grozi mandatem jeżeli auto ma:

  • niesprawny układ kierowniczy,
  • niesprawne zawieszenie,
  • holowane jest przez samochód z naczepą lub przyczepą,
  • holowanych jest kilka aut jednocześnie.

To nie wszystko. Zakazane jest również holowanie zepsutego auta na autostradzie (z wyjątkiem pojazdów przeznaczonych do holowania, do pierwszego miejsca obsługi podróżnych – MOP). W przypadku niesprawnego jednego z dwóch układów hamulcowych, przepisy dopuszczają tylko sztywny hol (czyli jazdę bez użycia liny).

Złamanie tych zasad grozi mandatem. Policjanci z drogówki wystawią go kierowcy, który holuje niesprawny pojazd.

Holowanie samochodu – przepisy

Do samodzielnego holowania niesprawnego auta musimy użyć kilkumetrowej liny holowniczej (dla samochodów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony) przymocowanej do ucha holowniczego. Potrzebny będzie także trójkąt ostrzegawczy. Należy umieścić go po lewej stronie auta holowanego.

Dobrze mieć również kable rozruchowe, które pomogą w przypadku rozładowanego akumulatora. Zasady holowania niesprawnego pojazdu reguluje Kodeks drogowy.

Jednak w większości sytuacji wezwanie pomocy drogowej jest najrozsądniejszą decyzją.

Holowanie samochodu na lince wymaga pewnej wprawy (m.in. lina powinna być cały czas napięta), a wykonywane przez niedoświadczonego kierowcę może doprowadzić do kolizji lub wypadku. Warto też pamiętać, że holowanie samochodów z automatyczną skrzynią biegów może spowodować ich uszkodzenie oraz konieczność dodatkowych napraw, wielokrotnie droższych niż wezwanie pomocy drogowej. Podobnie jest w przypadku samochodów elektrycznych/hybrydowych.