pomoc drogowa Katowice

Pomoc drogowa i wynajem lawety

Co trzeba wiedzieć o wynajmie lawety? Sprawdzamy podstawowe informacje ważne dla osób, które rozważają wynajęcie autolawety i samodzielny transport auta.

Wiele profesjonalnych firm świadczących usługi pomocy drogowej w Katowicach i pobliskich miejscowościach, umożliwia również wynajem lawety. To ciekawe rozwiązanie, jeśli chcemy samemu przetransportować uszkodzony samochód lub auto kupione za granicą.

Warto pamiętać, że w większości przypadków pod hasłem “wynajem lawety” kryje się wynajem autolawety czyli połączenia samochodu z lawetą transportową.

Autolaweta do wynajęcia i pomoc drogowa

Przed wynajęciem lawety trzeba sprawdzić czy pojazd będzie w stanie sprostać transportowi naszego auta. Ważna jest również ocena sprawności lawety jeżeli w grę wchodzi przewiezienie samochodu na dłuższych, międzynarodowych trasach. Wynajmując lawetę należy upewnić się czy firma, z którą podpisujemy umowę umożliwia wyjazd poza granice Polski.

Przy transporcie na duże odległości istotne jest dodatkowe wyposażenie autolawety (np. zamontowana klimatyzacja), które przełoży się na komfort podróży oraz liczba miejsc w pojeździe jeśli planujemy podróż np. ze zmiennikami. Przy transporcie samochodu przydatna będzie wyciągarka obsługiwana pilotem.

Wynajem lawety – warunki

Przed wynajmem autolawety należy pamiętać o zasadach ustalonych przez większość firm:

  • wpłacie kaucji (ok. 1000 zł),
  • okazaniu dokumentów (dowód osobisty i prawo jazdy),
  • płatności (większość firm umożliwia płatność przelewem lub gotówką),
  • sprawdzeniu czy oferowana autolaweta ma odpowiednie wymiary, tzn. czy pomieści pojazd, który chcemy przetransportować.

Przed wynajęciem autolawety trzeba sprawdzić czy możemy prowadzić taki pojazd. Zgodnie z przepisami, do kierowania samochodem z lawetą potrzebne jest prawo jazdy B+E natomiast do kierowania autolawetą w większości przypadków wystarczy prawo jazdy kategorii B (dla masy całkowitej pojazdu do 3,5 tony). Masa całkowita, co ważne, liczona jest jako suma wagi autolawety, transportowanego auta oraz pasażerów.

Niektóre firmy oferują wynajem autolawety wraz z kierowcą, który posiada odpowiednie uprawnienia.

Wynajem lawety – cena

Nowoczesną i w pełni sprawną lawetę można wynająć z firmy świadczącej pomoc drogową w Katowicach już za 200 zł netto za 4 godziny. Cena za dobę wynajmu to 350 zł netto. Jeżeli potrzebujemy autolawety na dłuższy czas, to koszt ustalany jest indywidualnie.

W niektórych sytuacjach ciekawym rozwiązaniem jest wynajęcie autolawety – pomocy drogowej. Plusy? M.in. pomoc drogowa w przeciwieństwie do zwykłej lawety może zatrzymać się w miejscach gdzie postój jest zabroniony dla zwykłych pojazdów, np. na autostradzie.