wypożyczalnia sprzętu budowlanego

Jak wygląda umowa z wypożyczalnią sprzętu budowlanego?

Każda firma zajmująca się wynajmem sprzętu ma swój wewnętrzny wzór umowy najmu, choć większość z nich jest tak naprawdę bardzo podobna. W końcu są pewne elementy niezbędne do zawarcia umowy. Aby skorzystać z usług wypożyczalni, nie trzeba mieć założonej działalności gospodarczej, a wypożyczenie sprzętu do pewnej wartości często odbywa się za okazaniem wyłącznie dowodu osobistego.

Jakie informacje zawiera umowa wypożyczenia sprzętu budowlanego

W umowie musi być zawarta informacja podstawowa, czyli: kto i od kogo wynajmuje sprzęt i na jaki czas. Bywa, że wypożyczalnie w czas tego wynajmu nie wliczają dni świątecznych oraz niedziel i nie pobierają za nie opłat.

Dokument wynajmu najczęściej zawiera jeszcze określony godzinowy limit pracy urządzeń i maszyn a także informację na temat kaucji, którą musi uiścić wynajmujący. Jeśli osoba wynajmująca prowadzi działalność gospodarczą, do podpisania umowy mogą być potrzebne firmowe dokumenty rejestrowe i zaświadczenie o uregulowaniu składek ZUS.

Jak wybrać godną zaufania wypożyczalnię sprzętu budowlanego?

Kaucja, którą wpłacamy przy podpisaniu umowy najmu w wypożyczalni sprzętu, ma być zabezpieczeniem dla wypożyczalni. W końcu sprzęt, z którego korzystamy, kosztuje nieraz nawet kilkaset tysięcy złotych. Ta świadomość powoduje również, że wynajmujący powinien wypożyczać urządzenia raczej ze sprawdzonego źródła.

Na początku warto sprawdzić, jak długo dana wypożyczalnia sprzętu budowlanego funkcjonuje na rynku. Jeśli jej staż jest długi, z pewnością znajdziemy w Internecie wiarygodne opinie lub nawet ktoś z branży będzie w stanie nam ją polecić. A jeśli po zapoznaniu się z umową najmu, nadal mamy co do niej jakieś wątpliwości, jej zapisy możemy śmiało przedyskutować z prawnikiem.

Kto może podpisać umowę wynajmu sprzętu?

Jeśli mówimy o wynajęciu sprzętu przez firmę, w przypadku spółki umowę najmu z wypożyczalnią może zawrzeć osoba wpisana w KRS firmy. Z kolei przy jednoosobowej działalności gospodarczej może zrobić to właściciel firmy albo jej wspólnik, zapisany w bazie CEIDG.

Umowę może również podpisać osoba, która ma upoważnienie do podpisania zamówienia – upoważnić może ją właściciel firmy. Aby cały proces wynajmu przebiegał znacznie szybciej, wypożyczalnie sprzętu budowlanego często akceptują podpisy elektroniczne.