Akcyza na alkohol – jak stać się legalnym podmiotem sprzedającym alkohol?
Zarówno produkcja, jak również sprzedaż alkoholu i olejów smarowych wymaga odpowiednich pozwoleń oraz koncesji. Firmy prowadzące taką działalność muszą również odprowadzać podatek akcyzowy. Jest to niezbędne do uzyskania banderol legalizacyjnych, które muszą znaleźć się na opakowaniu produktu. Tylko takie produkty mogą być legalnie wprowadzone na rynek. Jakie formalności trzeba załatwić, aby stać się legalnym podmiotem produkującym i sprzedającym alkohol?
Koncesja to podstawa działalności
Pierwszym krokiem jest oczywiście uzyskanie koncesji, która umożliwia produkcję oraz handel wyrobami alkoholowymi oraz olejami smarowymi. Uzyskanie takiej koncesji to niezwykle czasochłonny proces, który wymaga załatwienia wielu złożonych formalności, uzyskania certyfikatów i norm jakości, a także pomyślnego przejścia kilku kontroli. Proces ten wymaga również systematycznej współpracy z wieloma instytucjami. Ostatecznie, koncesję wydaje minister właściwy dla przedmiotu działalności gospodarczej.
Jak uregulować podatek akcyzowy?
Wbrew pozorom nie jest to zadanie proste. Najpierw należy uzyskać pozwolenie na prowadzenie składu podatkowego oraz działanie jako zarejestrowany odbiorca. Konieczne jest także prowadzenie rozbudowanej dokumentacji obejmującej rejestry i ewidencje przewidziane w przepisach prawa akcyzowego. Formalności można załatwić z pomocą doświadczonej agencji celnej, która stanie się pośrednikiem pomiędzy Twoją firmą a instytucjami państwowymi.
Biorąc pod uwagę złożoność tych formalności, skorzystanie z usług agencji celnej może przynieść spore oszczędności czasu i pieniędzy. W tym miejscu: https://rusak.pl/akcyza możesz sprawdzić zakres usług świadczonych przez doświadczoną agencję celną w aspekcie podatku akcyzowego. Korzystając z usług takiej agencji zyskujesz pewność, że Twoja firma działa zgodnie z obowiązującymi przepisami i nie naraża się na dodatkowe koszty wynikające z nieprawidłowości w kwestii uregulowania podatku akcyzowego.