Baterie łazienkowe – jak wybrać tę najlepszą?

Wykończenie naszej łazienki to bardzo ważna kwestia, która przyświeca praktycznie każdej osobie. Wielu z nas, rozglądając się za mieszkaniem, zwraca na to pomieszczenie szczególną uwagę. Nie ma się czemu dziwić, w końcu spędzamy tam naprawdę sporo czasu w ciągu dnia. Jeżeli łazienka wygląda dobrze i wszystkie elementy ze sobą współgrają, sami czujemy się lepiej. To właśnie dlatego nawet tak małe elementy, jak baterie łazienkowe to bardzo ważna część wyposażenia naszej łazienki. Jak jednak wybrać ten element dobrze?

Jak działają baterie łazienkowe?

Baterie łazienkowe to element na który często nie zwracamy zbytniej uwagi, a który jest integralną częścią naszej łazienki. Dlaczego tak jest? Otóż to właśnie przez nie przepływa woda, która następnie trafia do zlewu, wanny czy prysznica. Dzięki niej jesteśmy w stanie regulować ciśnienie, a także temperaturę, dzięki czemu zawsze będziemy w stanie ustawić ją na idealnym dla nas poziomie. Jak jednak działają baterie łazienkowe i co trzeba o nich wiedzieć, jeżeli stoi przed nami zadanie ich kupna?

Rodzajów baterii jest naprawdę wiele. O ile kilkadziesiąt lat temu najczęściej mogliśmy spotkać zlewy z dwoma kurkami, czyli tak zwane baterie dwuotworowe, tak teraz zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem są baterie jednootworowe z wbudowanym mieszaczem, czyli tą charakterystyczną rączką, za pomocą której ustawiamy temperaturę. Dokładniej jednak powinniśmy raczej powiedzieć, że ustawiamy w ten sposób udział ciepłej i zimnej wody – dlatego właśnie na to urządzenie mówimy mieszacz.

Najlepsze baterie potrafią osiągnąć przepustowość wody na poziomie aż pięciu litrów na minutę, co pozwala na przykład na napełnienie wanny w mgnieniu oka. Oczywiście wiąże się to z wyższym ciśnieniem, dlatego dobór odpowiedniej konstrukcji pod nasze wymagania oraz nasze możliwości (a raczej naszej instalacji) jest niezwykle ważny.

Czarne baterie łazienkowe – ostatni krzyk mody

Obecnie niezwykle cenionym stylem architektonicznym bez dwóch zdań jest minimalizm, co bardzo dobrze widać po stylizacjach domów uznawanych za „modne”. Nie inaczej jest w przypadku łazienek, gdzie wykorzystuje się najczęściej czerń, biel oraz odcienie szarości. Nic więc dziwnego, że czarna bateria łazienkowa jest aktualnie naprawdę częstym wyborem wśród osób remontujących swoją łazienkę lub projektujących ją od zera.

Oczywiście kolor nie ma żadnego wpływu na funkcjonalność takiej baterii – chodzi tutaj tylko i wyłącznie o styl. Dla świetnego designu wiele osób jest jednak gotowych zapłacić ciut więcej i trzeba przyznać, czasem trudno się temu dziwić.