baterie wannowe

W jaki sposób wybierać najlepsze baterie wannowe?

Bateria w łazience może stanowić elegancki element wystroju lub – jeśli źle ją dobierzemy – zepsuć cały wygląd pomieszczenia. Różnorodność stylów, wykończeń i akcesoriów dostępnych dla wymagającego nabywcy baterii może być przytłaczająca, więc aby mieć pewność, że wybierzesz odpowiednią baterię wannową, przyjrzyj się wielu modelom.

Baterie wannowe: czego brakuje w Twojej łazience?

By wybrać odpowiednie baterie wannowe oraz inne elementy dla siebie, zastanów się nad kilkoma kwestiami. Na czym najbardziej Ci zależy? Na funkcjonalności, wyglądzie czy stylu? Zidentyfikuj swoje potrzeby i kieruj się nimi podczas zakupów.

Spróbuj określić styl swojej wanny i ogólny projekt łazienki. Jest to styl vintage czy nowoczesny? Jeśli jest to styl nowoczesny, określ, czy jest geometryczny, minimalistyczny, luksusowy czy zen. Wybierz baterię w tym samym stylu.

Sprawdź liczbę otworów na krany. Może być to zero, jeden, dwa lub trzy. Jeśli nie ma żadnych otworów, wybierz baterię wolnostojącą lub ścienną. Jeśli ma otwory, wybierz kran montowany z odpowiednią liczbą rurek.

Zidentyfikuj najbardziej wyróżniające się wykończenie lub kolor ceramiki w łazience i dobierz pasującą baterię. Bądź konsekwentny w wyposażaniu łazienki w tego typu elementy, by całość stała się spójna.

Czy potrzebujesz modelu baterii, który zawiera prysznic ręczny? Główki prysznicowe są dostępne zarówno w bateriach ściennych, jak i nablatowych.

Oceń swoje zapotrzebowanie na funkcje bezpieczeństwa, takie jak ochrona przed poparzeniem i zawory. Jeśli masz małe dzieci, które mogą odkręcić gorącą wodę i same się poparzyć, rozważ wybór kranu z akcesoriami, które temu zapobiegają.

Dołącz przełącznik prysznicowy do kranu, jeśli wanna ma armaturę prysznicową i nie ma jeszcze przełącznika. Ten mechanizm pozwala na przesunięcie przepływu wody z kranu na głowicę prysznica.

Wybierz najwyższej jakości kran, który nie przekracza Twojego budżetu i pasuje do wszystkich wybranych przez Ciebie stylów i akcesoriów. Tańsze baterie mają krótszą żywotność, więc zainwestuj w dobrze wykonany produkt, który będzie służył Tobie i Twojej rodzinie przez długie lata.

Rodzaje baterii wannowych

Wybór baterii zależy w dużej mierze od rodzaju wanny, stylu łazienki i budżetu. Od standardowej baterii wannowej naściennej, po baterię wolnostojącą. Oto typy baterii, spośród których możesz wybierać:

 • baterie wannowe termostatyczne,
 • baterie wannowe z obrotową wylewką,
 • baterie wannowe wolnostojące,
 • baterie wannowe z kaskadą,
 • zestawy podtynkowe,
 • zestawy do montażu na wannie,
 • baterie wannowe w stylu retro.

Baterie wannowe: Jak i kiedy wymienić kran?

Zależy to od rodzaju kranu i tego, czy wymieniasz cały kran, czy tylko wylewkę. Jeśli wymieniasz cały kran (wylewkę, uchwyty ciepłej i zimnej wody oraz zawór przełączający na prysznic), zalecamy zatrudnienie profesjonalisty. Warto zainwestować w taką usługę, aby mieć pewność, że zostało to zrobione poprawnie i nie spowoduje wycieków.

Wiesz, że nadszedł czas, aby wymienić kran w wannie, gdy po przełączeniu baterii na prysznic, woda nadal leci z kranu. Oznacza to, że zawór przełączający jest zużyty.

Wyciek to również znak, że musisz wymienić kran. Jeśli połączenia są szczelne, a kran przecieka, oznacza to, że zawory nie zamykają się całkowicie.

Dlaczego woda kapie z kranu?

Najbardziej prawdopodobnymi przyczynami kapania z kranu są zużyte zawory i luźne połączenia. Jeśli kran cieknie, wykonaj następujące czynności:

 1. Wyłącz wodę: za każdym razem, gdy chcesz przyjrzeć się swojej kanalizacji, musisz całkowicie odłączyć wodę. W przeciwnym razie ryzykujesz zalanie łazienki a nawet całego mieszkania.
 2. Usuń część, z której pochodzi wyciek: niezależnie od tego, skąd przedostaje się woda, musisz usunąć części, aby ocenić wewnętrzną instalację wodociągową.
 3. Oceń wewnętrzną instalację wodociągową: spójrz na części. Zazwyczaj wyciek powoduje plamienie i pogorszenie stanu elementu, więc powinien być łatwy do zlokalizowania.
 4. Napraw lub wymień: po odnalezieniu nieszczelnej części należy określić, czy należy ją dokręcić, uszczelnić taśmą hydrauliczną, czy wymienić.

Możesz także poprosić profesjonalnego hydraulika o odnalezienie źródła przecieku i ewentualną naprawę lub wymianę.