Wytwarzanie papieru – jak wygląda cały proces?

Papier we wszelkiej postaci towarzyszy naszemu społeczeństwu od tysięcy lat. Chodzi tutaj zarówno o tak prozaiczne rzeczy, jak papier toaletowy czy ręczniki papierowe, jak i zeszyty, bruliony czy kartony. Trudno wyobrazić sobie nasze życie bez papieru, mimo że w perspektywie rozwoju technologicznego w naszych życiach jest go coraz mniej. Zastanawialiście się jednak kiedyś, na czym dokładnie polega wytwarzanie papieru oraz jak ten proces wygląda? Jeżeli nie, już wam wyjaśniamy!

Pierwsza faza – przygotowanie masy

By rozpocząć produkcję papieru, potrzebujemy najpierw posiadać materiał, z którego będziemy mogli go wytworzyć. To właśnie dlatego wpierw potrzebujemy zdobyć specjalną masę papierniczą. Ta w pierwszej kolejności jest mielona za pomocą specjalnych noży, które rozdrabniają masę na bardzo małe kawałeczki. Potem do papki dodawany jest klej, a następnie wypełniacze – to one odpowiadają za kolor papieru, jego fakturę oraz wszelkie właściwości.

Gdy te etapy mamy już za sobą, możemy przejść do dodania do naszej masy barwników, które nadadzą papierowi odpowiedni kolor. Oczywiście najczęściej spotkamy się z bielą, lecz w przypadku innych wyrobów trzeba zastosować inne barwniki. Następnie dodawana jest woda, dzięki czemu papier się rozwadnia, a na koniec cała przygotowana wcześniej masa jest osuszana.

Druga faza – przygotowanie papieru

Oczywiście w tym momencie posiadamy jedynie gotową masę, którą dopiero musimy uformować w pożądany przez nas sposób. Masa jest więc wrzucana na sita, co pomaga w odsączeniu wody. Na tym etapie musimy sprawić, by masa była jak najbardziej odwodniona, gdyż nadmiar H20 może nam naprawdę mocno utrudnić życie w kolejnych fazach produkcji.

Gdy sito będziemy mieli już z głowy, do gry wchodzą specjalne walce, które również wycisną z masy trochę wody, a także zaczną formować powoli papier na swój finalny kształt. W pewnym momencie na masę kładzie się włókna i ponownie walcuje się nasz przyszły papier. Co dalej? Zamiast walców, mamy do czynienia z prasami, które – a jakże – także mają odcisnąć z papieru jak największa ilość wody. Na koniec jest on prasowany i wykładany na cylindry, gdzie pod wpływem wysokiej temperatury ostatnie resztki wody zostają odparowane.

W tym momencie wytwarzanie papieru dobiega końca – otrzymujemy względnie gotowy produkt, który będzie teraz rozsyłany do kolejnych fabryk. Tam gotowe rolki papieru będą formowane zgodnie z ich późniejszym zastosowaniem. Widać więc, iż nawet tak prozaiczny w głowach wielu osób wyrób, jak papier, potrafi przejść naprawdę długą drogę do naszych rąk.