imitacja starej cegły

Cegła na ścianę – jak ułożyć płytki imitujące starą cegłę

Ułożenie płytek cegłopodobnych nie jest szczególnie trudne. Co więcej, do tego zadania nie trzeba angażować specjalistów od wykończeniówki. Podpowiadamy, jak zabrać się do montażu płytek imitujących starą cegłę.

Przed rozpoczęciem prac należy skompletować wszystkie akcesoria. Należą do nich (oprócz płytek):

  • klej – cementowy, elastyczny, półelastyczny, do glazury i gresu,
  • narzędzia do jego nałożenia – paca zwykła/zębata,
  • poziomica,
  • fuga i fugownica (lub fugówka),
  • impregnant,
  • pędzelek do wyrównania fugi.

Nie ma konieczności impregnować płytek ułożonych w suchych pomieszczeniach. Inaczej ma się sprawa z cegłą na ścianę w pomieszczeniach narażonych na zabrudzenia  (łazienka, kuchnia) oraz na elewacji, tarasie czy też schodach.

Płytki można układać bez fugi – na ścianach wewnątrz mieszkania lub domu. Fugi należy użyć do płytek imitujących cegłę ułożonych na zewnątrz budynku.

Układanie płytek imitujących cegłę na ścianie

Narzędzia i materiały zebrane? Możemy brać się za układanie płytek na ścianę.

Cegła dekoracyjna. Układanie płytek krok po kroku

Zaczynamy od wyrównania ściany oraz jej zagruntowania. Dzięki temu zwiększymy przyczepność podłoża – płytki będą się lepiej trzymały.

Kolejny krok to aplikacja kleju na ścianę przy użyciu pacy. Nie trzeba układać go ze szczególną precyzją. Możesz też umieścić klej bezpośrednio na płytce. Trzeba pamiętać, żeby warstwa kleju miała przynajmniej 2-3 mm.

Naszym celem jest odtworzenie ceglanej ściany. Przed przyklejeniem płytek warto przemyśleć ich układ, można posiłkować się zdjęciami domów wykonanych z cegły. Wykreślenie linii na ścianie przy pomocy poziomicy znakomicie pomoże w montażu płytek.

Szerokość fugi wynosi zazwyczaj ok. 1 cm., jednak to kwestia indywidualna. Utrzymanie jednakowej szerokości fugi ułatwi wstawienie między płytki listwy lub krzyżyka dystansowego (płytki nie przesuną się podczas wysychania kleju).

Płytki z łatwością można dociąć przy użyciu tarczy do kamienia lub betonu. Jeżeli nie mamy takich narzędzi, to wystarczy zarysować płytkę ostrym narzędziem (od wewnętrznej strony) i przełamać ją w dłoniach. To sposób na uzyskanie bardziej naturalnej krawędzi płytki.

Miejsce w płytkach na np. gniazda elektryczne wykonamy szlifierką kątową.

Jak dobrać fugę? Zazwyczaj do płytek jaśniejszych używana jest fuga w jasnych odcieniach (ecru, wapienna), natomiast ciemniejsza fuga tonuje wygląd ściany. Fugę wciśniętą między płytki wyrównujemy pędzelkiem.

Ostatni krok to impregnowanie płytek choć jeżeli impregnujemy płytki przed ułożeniem, to warstwa ochronna ułatwi wyczyszczenie powierzchni po fugowaniu.