imitacja starej cegły

Imitacja starej cegły – sprawdź prosty sposób na oryginalne wnętrze z charakterem

Płytki imitujące starą cegłę, wykonane z cementu, w różnych kolorach, pasują do każdego wnętrza. Świetnie sprawdzą się w minimalistycznych loftach oraz w pomieszczeniach urządzonych w stylu retro lub z nostalgią za dawnymi dobrymi czasami. Wyglądają znakomicie i nie sposób odróżnić je od starej cegły.

Chcesz uzyskać efekt starej bielonej ściany? Bardziej przemawia do Ciebie czerwona cegła przywodząca na myśl fabrykę lub kamienicę? Może zdecydujesz się na czarną cegłę dodającą wnętrzu elegancji i tajemniczości? Jeżeli szukasz oryginalnego materiału do wykończenia wnętrza swojego mieszkania, domu lub elewacji, to propozycja np. https://elkaminodom.pl/26-plytki-stara-cegla może być ciekawym pomysłem.

Cegła na ścianę – płytki imitujące starą cegłę

Swojego czasu dość popularne były tapety z nadrukiem ceglanego muru. W ten sposób wiele osób chciało przenieść do swojego domu lub mieszkania przyjemność obcowania ze starą ścianą wykonaną z cegły. Efekt końcowy nie zawsze zachwycał.

Jeżeli cenisz charakter, wygląd i klimat jaki nadają wnętrzu stare cegły, to lepiej sięgnąć po płytki imitujące starą cegłę. Wykonane z cementu, trwałe, dostępne w różnych kolorach, będą pasowały do każdego wnętrza. Świetnie sprawdzą się w minimalistycznych loftach, pomieszczeniach urządzonych w stylu retro lub z nostalgią za dawnymi dobrymi czasami.

Najwyższej jakości płytki do złudzenia przypominają prawdziwą cegłę. Nie ma sposobu, żeby odróżnić je od starej cegły. Dlaczego?

Dobre płytki cegłopodobne wykonane są ręcznie z cementu, mają strukturę klasycznej cegły – są porysowane, pełne wyżłobień i wyszczerbień. Nie ma dwóch jednakowych płytek w paczce!

Płytki cegłopodobne – pomysł na wykończenie ściany

Zbierzmy podstawowe informacje o płytkach imitujących starą cegłę. Jako miarodajny przykład wybraliśmy propozycję jednego z krajowych producentów. Dzięki temu łatwiej zrozumiesz czego spodziewać się po imitacji starej cegły.

Co należy wiedzieć o płytkach cegłopodobnych:

 • wykonane są np. z cementu,
 • ich grubość to ok. 1,5 cm,
 • wymiar lica długiego ok. 6,5 cm x 27 cm, lica krótkiego 6,5 cm x 13,5 cm,
 • każda płytka jest niepowtarzalna – ma własne rysy i wyżłobienia,
 • płytki wykonane są ręcznie – to gwarantuje ich oryginalność,
 • wzorowane są na autentycznych starych cegłach, np. wypalanych w XIX wieku,
 • do wyboru mamy cegły w różnej kolorystyce, od klasycznych czerwonych, przez białe i beżowe po czarne,
 • płytki można ułożyć wewnątrz pomieszczeń i na elewacji, schodach lub tarasie,
 • dostępne są modele impregnowane,
 • można wybrać tzw. lico krótkie (płytki połówkowe), gzyms (także z miejscem na listwę do montażu oświetlenia LED) oraz płytki narożne i płytki zaokrąglone stosowane z płytkami elewacyjnymi,
 • do wyboru są fugi w różnych kolorach,
 • profesjonalni producenci i sprzedawcy oferują nawet 100 wzorów imitacji starej cegły.

Unikalne płytki – cegła we wnętrzach i jej montaż

Zaletą cementowych płytek imitujących cegłę jest nie tylko oryginalny, estetyczny wygląd. Płytki są również łatwe do ułożenia.

Oprócz odpowiedniej ilości płytek (z kilkuprocentowym “zapasem”) należy zaopatrzyć się w klej, narzędzia do jego nałożenia, poziomicę, fugę i fugownicę do aplikacji oraz impregnat (zalecany do płytek używanych w kuchni, łazience oraz na zewnątrz budynku).

Wyrównaną ścianę należy zagruntować, a następnie nałożyć na nią klej – cementowy lub inny do montażu płytek. Innym rozwiązaniem jest aplikowanie kleju bezpośrednio na płytki.

Układ płytek należy wcześniej przemyśleć. Celem jest uzyskanie efektownego wyglądu “cegła na ścianie”. Dobrym pomysłem jest zatem przyjrzenie się zdjęciom starych ceglanych murów, żeby oddać ich wygląd.

Warto pamiętać, że wewnątrz pomieszczeń można układać płytki bez fugi. Płytki wykorzystane na elewacji, schodach lub tarasie,a także w kuchni i łazience wymagają zastosowania fugi.

Co z impregnacją? Nie jest konieczna w salonie czy sypialni jednak z pewnością ułatwi utrzymanie płytek w czystości. Pokrycie płytek impregnatem zalecane jest w kuchniach, łazienkach oraz na zewnątrz budynków.