podłogi drewniane Warszawa

Podłogi drewniane – zalety podłogi z drewna w sypialni i nie tylko

Drewno jest jednym z najstarszych znanych ludzkości materiałów budowlanych. Jego zalety, zarówno jako materiału konstrukcyjnego, jak i wykończeniowego, są doceniane również dzisiaj. Jednym z miejsc, w których często można spotkać drewno we współczesnych domach i mieszkaniach, jest podłoga. Jakie cechy tego materiału sprawiają, że sprawdza się w charakterze pokrycia tej powierzchni?

Drewniana podłoga w sypialni – czy warto zainteresować się tym rozwiązaniem?

Pokrycie naturalnym drewnem podłogi w sypialni bez wątpienia jest dobrym pomysłem: ten obszar domu lub mieszkania jest przestrzenią relaksu, wypoczynku oraz snu. Zastosowanie naturalnych materiałów wykończeniowych powoduje, że wnętrze to nabiera ciepła i staje się przytulne, zachęcając do przebywania właśnie w nim. Pozostaje jedynie wybrać odpowiednie do całości projektu podłogi drewniane. Warszawa to lokalizacja w której znajdziesz specjalistów, którzy pomogą dokonać właściwego wyboru.

Drewno jest przy tym materiałem, który znakomicie komponuje się z różnorakimi aranżacjami i świetnie sprawdzi się zarówno w przestrzeniach o stylistyce nowoczesnej, jak i tych bardziej tradycyjnych. Mnogość gatunków tego surowca dostępnych na rynku pozwala na dobranie rozwiązania idealnie dopasowanego do danego wnętrza i potrzeb użytkownika.

Jaką drewnianą podłogę do sypialni wybrać?

Obecnie osoby zainteresowane zakupem i montażem podłogi z drewna mogą wybierać spośród licznych gatunków drewna, z tym z desek pozyskanych z drzew liściastych i iglastych. Nie stanowi również problemu wykonanie podłogi z surowca z drzew egzotycznych. Drewno posiada przy tym naturalne, ciekawe wzory, a nowoczesne farby i lakiery pomagają nadać mu ciepłe, przyjemne dla oka barwy, dostosowane do charakteru pomieszczenia.

Świetnie współgra ono również z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi – przykładowo podłogi dębowe, odporne na zmiany temperatur, będą świetnym rozwiązaniem dla wnętrz, w których zainstalowano ogrzewanie podłogowe.

Zalety drewnianych podłóg

Zastosowanie drewna poprawia również wygodę użytkownika pomieszczenia. Dotyczy to zwłaszcza rozwiązań opartych o miękkie jego gatunki, takie jak na przykład sosna – znacząco poprawiają one komfort osoby, poruszającej się po wykonanej z nich powierzchni. Warto również zauważyć, że podłoga drewniana daje odczucie ciepła, co znacząco poprawia samopoczucie, zwłaszcza w jesienne i zimowe dni.

Drewno jest też świetnym izolatorem akustycznym. Jego zdolność do tłumienia hałasu jest znacznie większa, niż w przypadku paneli czy płytek ceramicznych, dzięki czemu po zamontowaniu podłogi z tego materiału można liczyć, że komfort snu znacznie wzrośnie – zmniejszy się bowiem poziom hałasu dobiegającego z otoczenia.

Podłoga drewniana w innych pomieszczeniach domu

A czy w innych pomieszczeniach sprawdzą się podłogi drewniane? Warszawa ma do zaoferowania wiele sklepów, w których można kupić przeróżne gatunki drewna – wiele z rodzajów tego surowca świetnie sprawdzi się w sypialni, gdzie najlepsze odczucia dla użytkowników daje zastosowanie miękkich rodzajów tego surowca (świerk, sosna). Są jednak obszary w domu, gdzie znakomicie spisują się podłogi dębowe lub wykonane z jesionu – ich odporność na uszkodzenia mechaniczne może być wskazaniem do zastosowania ich na przykład w przedpokoju.

Podłogi wykonane z olchy znakomicie sprawdzą się natomiast wszędzie tam, gdzie może występować wysoka wilgotność – drewno to nie odkształca się pod jej wpływem, dzięki czemu może być stosowane nawet jako surowiec na podłogi w łazienkach lub kuchniach.

Drewno jest też znakomitym wyborem w przypadku pokoi dziecięcych. Jego wytrzymałe gatunki, takie jak buk, dąb czy egzotyczny heban, są odporne na zarysowania podczas zabawy. Niska wrażliwość na uszkodzenia nie jest jedyną zaletą wykorzystanie podłogi z drewna w pokojach dziecięcych – równie ważna jest łatwość usuwania powstałych zabrudzeń.

Podłogi z drewna znakomicie sprawdzą się w reprezentacyjnych pomieszczeniach domu. Ich naturalne piękno oraz elegancja powodują, że rozwiązanie tego typu jest świetną opcją dla salonu. Wykorzystanie ich jako elementu dekoracyjnego współgra przy tym z ich wysokimi walorami użytkowymi.