profile stalowe Warszawa

Profile stalowe – rodzaje i zastosowanie

Profile stalowe to jeden z najbardziej popularnych materiałów budowlanych. Dzięki swojej wysokiej wytrzymałości oraz plastyczności, są powszechnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu.

Bez profili stalowych (Warszawa: https://zystal.pl/oferta/profile-zamkniete/) w zasadzie trudno sobie wyobrazić branżę budowlaną. To fundamentalne elementy wykorzystywane do suchej zabudowy, a także materiał wzmacniający konstrukcję okien i drzwi.

Profile stalowe – Warszawa – rodzaje ze względu na przekrój

Kształtowniki dzieli się na kilka rodzajów, w zależności od tego, jaki mają przekrój. Wśród dostępnych na rynku profili stalowych wyróżniamy:

  • krótkie ceowniki, których przekrój przypomina literę “C”;
  • bardzo popularne kątowniki o przekroju przypominającym literę “L”, które wykorzystuje się jako element wykończeniowy;
  • teowniki o przekroju w kształcie litery “T”, które stosuje się zarówno w budownictwie, jak i w procesach produkcji maszyn rolniczych;
  • dwuteowniki przypominające w przekroju złączone dwie litery “T” – zwykle pełnią funkcję wzmocnienia konstrukcji/element nośny.

Profile stalowe gięte i walcowane

Oprócz tego, że profile stalowe różnią się między sobą przekrojem, mogą także wyróżniać się sposobem formowania – w tym przypadku dzielimy je na walcowane na gorąco oraz profile gięte. Te pierwsze są zdecydowanie bardziej wytrzymałe od giętych, mają równą powierzchnię i na całej długości mają tę samą grubość. Wykorzystuje się je do dużych konstrukcji, które z założenia mają wytrzymać znaczne obciążenie.

Profile gięte mają wysoką wytrzymałość, są trwałe i sztywne, a przy tym pozostają stosunkowo lekkie. Powszechnie wykorzystywane są w konstrukcjach naziemnych przy montażu paneli fotowoltaicznych oraz innych instalacji dachowych.

Zakup profili stalowych w Warszawie – na co zwrócić uwagę?

Profile stalowe potrzebujemy wielokrotnie podczas prac wykończeniowych w mieszkaniu czy domu. Aby mieć pewność, że zaplanowana przez nas konstrukcja będzie odpowiednio wytrzymała, trzeba nie tylko umiejętnie zamontować kształtowniki, ale także mieć pewność, co do jakości, z którego są wykonane.

Wiele hurtowni oferuje bardzo wytrzymałe i lekkie profile stalowe, które jako elementy o wysokiej elastyczności sprawdzają się w roli materiałów wykończeniowych. Warto zwrócić uwagę na właściwości akustyczne profili stalowych, które potrafią świetnie izolować niepożądane dźwięki i hałasy. Poza tym stanowią również rewelacyjną izolację termiczną.

Wybierając profile stalowe, dobrze jest realizować zakup u jednego producenta – dzięki temu zapewniamy sobie jednakową jakość produktów i łatwy montaż. Przed zakupem profili zwróćmy uwagę przede wszystkim na:

  • ich jakość,
  • potrzebny nam przekrój profili,
  • parametry ognioodporne,
  • sposób montażu.

Profile stalowe – zastosowanie

Najpopularniejszym zastosowaniem profili stalowych są stelaże suchej zabudowy, w których kształtowniki pełnią funkcję łączeniową i wzmacniającą, m.in. dla podwieszanych sufitów i ścian działowych (w ich konstrukcjach szkieletowych).

Profile stalowe wykorzystuje się także jako ochronny element w narożach ścian – są dodatkowym wzmocnieniem w przypadku ewentualnego uszkodzenia krawędzi. Stosuje się wówczas listwy stalowe i kątowniki, które są trwałe i łatwe w montażu (w zasadzie odbywa się to beznarzędziowo, potrzebny jest wyłącznie klej). Można za pomocą tych profili stalowych wzmacniać również półki ścienne z płytek lub paneli.

Na rynku dostępne są również profile stalowe zamknięte z otworami, które zapewniają świetną wentylację i z powodzeniem wykorzystywane są podczas prac związanych z instalacją elektryczną lub klimatyzacyjną.

Profile stalowe dają niemalże nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o ich zastosowanie w konstrukcjach i w pracach wykończeniowych. Wszystko zależy też od pomysłowości konstruktora oraz doboru odpowiednich profili.