dekarz Tychy

Dekarz poszukiwany – kiedy należy wykonać remont dachu?

Wymiana pokrycia dachu to poważne przedsięwzięcie, jednak zwłaszcza w starszych budynkach – nieuniknione. Z biegiem lat materiały ulegają zużyciu i dach przestaje pełnić prawidłowo swoją funkcję, a ponadto wygląda nieestetycznie. W jaki sposób przystąpić do remontu dachu, aby zminimalizować koszty ale zachować wysoką jakość prac remontowych?

Kto powinien wykonać przegląd techniczny dachu?

Sygnały świadczące o złym stanie technicznym dachu są najczęściej dość wyraźne – odpadające dachówki, przeciekanie, a także niesłyszane wcześniej, powtarzające się trzeszczenie – wszystko to kwalifikuje dach do oględzin fachowca i przeważnie do skorzystania z usług dekarza. Istotnym jest, aby remont pokrycia dachowego nie był odkładany zbyt długo, może to bowiem znacznie pogorszyć stan dachu i podnieść koszty naprawy.

Osobą właściwą do wykonania przeglądu technicznego dachu jest posiadający stosowne uprawnienia dekarz lub konstruktor (https://dachtech.com.pl/). Fachowca łatwo znaleźć w każdym większym mieście, wystarczy wpisać w przeglądarce np. dekarz Tychy i przejrzeć listę wyników.

Samodzielne zweryfikowanie stanu dachu może nie być łatwe – w oczy będą się rzucać połamane dachówki czy wygięta blacha, ale przeważnie nie będziemy w stanie ocenić ewentualnych wad więźby dachowej, a jest ona kluczowym elementem całej konstrukcji. Dokonywanie remontu dachu bez niezbędnych napraw więźby jest nie tylko nieekonomiczne, ale przede wszystkim niebezpieczne – ugięte czy przegnite deski mogą się zawalić pod naciskiem nowego pokrycia.

Należy również zadbać o kwestie formalne – ingerencja w elementy konstrukcyjne budynku (a należy do nich także więźba dachowa) wymaga pozwolenia na budowę. Także wymiana całego pokrycia dachowego wiąże się z koniecznością zgłoszenia tego faktu w wydziale architektonicznym lub urbanistycznym urzędu właściwego dla powiatu zamieszkania.

Remont dachu: wymiana i naprawa pokrycia dachowego

Planując remont dachu, nie zapominajmy o drobnym ale jednak istotnym szczególe: konstrukcję należy dobrze zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi, jeśli nie chcemy, aby deszcz padał bezpośrednio z sufitu w naszym mieszkaniu. Wystarczy zakup odpowiednio dużej plandeki. Jeśli natomiast chodzi o to, jakie materiały kupić do remontu dachu – wszelkich informacji w tym zakresie powinien udzielić dekarz. Do gromadzenia odpadów może być potrzebny wypożyczony na pewien czas specjalny kontener.

W niektórych przypadkach wystarczy częściowa wymiana pokrycia dachu: usunięcie zniszczonych dachówek i położenie nowych, załatanie dziur w blasze. Znacznie częściej jednak fachowiec stwierdzi, że niezbędna jest całkowita wymiana pokrycia dachu. Choć będzie ona bardziej kosztowna w danym momencie, ostatecznie okaże się rozwiązaniem bardziej ekonomicznym niż częste drobne remonty.

Demontaż pokrycia dachowego i położenie nowego pokrycia dachowego wymagają dobrego rozplanowania w czasie – prace trwają kilka dni i jeśli w tym okresie spadnie większy deszcz, przed zalaniem pomieszczeń nie ochroni nas żadna plandeka.

Kiedy potrzebna jest wymiana więźby dachowej?

Ocena specjalisty dokonującego oględzin dachu da również odpowiedź na pytanie, w jakim stanie jest więźba dachowa. Zwłaszcza w przypadku starszych domów istnieje ryzyko, że część desek mogła nadgnić, ugiąć się a nawet złamać – uszkodzona w ten sposób więźba po prostu nie utrzyma nowego pokrycia.

Jednak wymiana więźby dachowej to duży koszt i wiele pracy. Najczęściej wystarczy remont więźby dachowej – wzmocnienie poprzez zastosowanie nowych podpór lub krokwi, odgrzybienie i odrobaczenie, impregnacja więźby dachowej.

Jeśli natomiast dekarz zaleci wymianę więźby, można się zastanowić, czy nie wykonać przy tej okazji dalej idącej modernizacji, takiej jak podniesienie poddasza, docieplenie poddasza, zmiana geometrii dachu, wymiana orynnowania czy wymiana okien.

Ważne: wymiana więźby dachowej czy wymiana pokrycia dachu to prace bardzo skomplikowane, wymagające specjalistycznych umiejętności. Nie należy ich wykonywać na własną rękę, gdyż może to zagrozić bezpieczeństwu budynku.