dekarz Tychy

Dekarz doradza: czym ocieplić poddasze?

Niezależnie od tego, czy poddasze będzie zamieszkane czy też nie, ocieplenie dachu jest koniecznością. Jeśli na poddaszu znajdować się będą pokoje – bez ocieplenia mieszkańcy po prostu by marzli, niezależnie od zastosowanej formy ogrzewania. A dlaczego ocieplać poddasze nieużytkowe? Przede wszystkim ze względów ekonomicznych – przez nieocieplony dach z domu ucieka nawet ¼ ciepła. Warto więc zainwestować raz a następnie całymi dziesięcioleciami cieszyć się niższymi rachunkami za ogrzewanie.

Ocieplanie dachu: wełna, styropian czy poliuretan – co poleci dekarz?

Spośród wszystkich dostępnych opcji, najpopularniejsze są metody ocieplania dachu przy pomocy wełny mineralnej (skalnej lub szklanej), styropianu oraz pianki poliuretanowej. Które z tych rozwiązań sprawdzi się najlepiej w twoim domu?

Najczęściej wybieraną opcją jest ocieplanie poddasza wełną mineralną. Kariera wełny mineralnej trwa już od dawna, a to z uwagi na jej bardzo liczne zalety. Wełna mineralna jest lekka i niepalna, do tego świetnie izoluje nie tylko termicznie, ale i akustycznie, a ponadto zapewnia przepuszczalność pary wodnej. Jest ponadto bardzo plastyczna, dzięki czemu można ją modelować także w trudno dostępnych zakamarkach, np. między krokwiami.

Ocieplanie dachu styropianem, a konkretnie styropianem grafitowym, zapewnia przede wszystkim świetną izolację termiczną. Materiał również jest lekki, ale nie stanowi zapory dla pożaru. Styropian kładzie się w postaci płyt z nacięciami, podobnie jak stosunkowo nowy na rynku polistyren – twardy, nie chłonący wody i dobrze izolujący termicznie, jednak dość gruby, co obniża pomieszczenie o kilka centymetrów.

Obecnie zyskuje popularność natryskowe ocieplanie dachu pianką poliuretanową. Tutaj kluczową zaletą jest czas wykonania: specjalna maszyna produkuje piankę na placu budowy a jej nakładanie, w porównaniu z innymi opcjami, przebiega błyskawicznie.

Samodzielne ocieplanie poddasza – czy to się opłaca?

Chcąc zaoszczędzić na kosztach, często decydujemy się na samodzielne wykonanie pewnych prac remontowych i budowlanych. Jest to dobre rozwiązanie dla osób mających odpowiednią wiedzę, sprzęt, a także talent do tego typu prac. Warto przy tym pamiętać, że nie każda opcja ocieplenia może być wykonana samodzielnie – np. do położenia pianki poliuretanowej potrzebny jest specjalistyczny sprzęt.

Jeśli więc chcemy mieć pewność, że ocieplenie poddasza przebiegnie profesjonalnie, warto skorzystać z oferty lokalnego fachowca (np. wpisując w wyszukiwarce frazę dekarz Tychy lub ocieplanie poddaszy Śląsk).