Bezpieczne pozbywanie się odpadów podczas remontu – jakie worki na gruz wybrać?

Podczas budowy czy przeprowadzanego remontu powstaje wiele odpadów, których należy w bezpieczny sposób się pozbyć. Niezbędne do tego są specjalne akcesoria takie jak worki na gruz. Warto zaplanować ilość potrzebnych worków i zaopatrzyć się w nie już przed rozpoczęciem prac. Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru worków na odpady?

  1. Worki na gruz – rodzaje
  2. Jaką pojemność worka wybrać?
  3. Co można wrzucać do worków na gruz?
  4. Worki na gruz – cena

Remont to zawsze duże przedsięwzięcie przy którym powstaje spora ilość gruzu z prac rozbiórkowych i porządkowych. Są to odpady, których nie pozbędziemy się pakując je w zwykłe worki czy wynosząc do osiedlowego śmietnika – może się to skończyć zapłaceniem kary, gdyż takie wyrzucanie odpadów jest nielegalne. Tutaj potrzebne są specjalne worki, które można zamówić u producenta https://agrosak.com/oferta/worki-polipropylenowe/worki-na-gruz/.

Worki na gruz – rodzaje

Worki na odpady budowlane to worki do zadań specjalnych. Mocne i wytrzymałe, odporne na rozrywanie. Wszystko to dzięki temu, że zostały wykonane z polipropylenu. Materiał ten jest odporny na uszkodzenia i istnieje mniejsza szansa na przedziurawienie go, nawet przy składowaniu ciężkich i ostrych elementów.

Jaką pojemność worka wybrać?

Tutaj wszystko zależy od wielkości przeprowadzanych prac, a co za tym idzie szacowanej ilości odpadów, które przy tym powstaną. W zależności od tego mamy do wyboru różne pojemności worków. Przy niewielkim remoncie lub w przypadku gdy odpady przenosimy do kontenera budowlanego lub wywozimy sami do specjalnego miejsca, gdzie przyjmowane są odpady gabarytowe, sprawdzą się worki na gruz o pojemności od 50 do 250 litrów. Należy pamiętać jednak, że w większych workach zmieści się więcej odpadów, ale będą one znacznie cięższe, co przy samodzielnym ich usuwaniu może mieć znaczenie. Warto przemyśleć tę kwestię przed wyborem pojemości. W przypadku, gdy przeprowadzamy spory remont i będzie przy tym dużo odpadków warto wybrać worek typu Big-bag. Co to takiego? Specjalny worek na gruz o zwiększonej pojemności, który pomieści od 1 do 2 ton. Taki worek wymaga odebrania przez specjalną firmę zajmującą się utylizacją odpadów, gdyż po jego napełnieniu jest na tyle ciężki, że do jego podniesienia niezbędny jest HDS. I przy tym warto pamiętać o odpowiednim umiejscowieniu worka, tak aby samochód odbierający odpady nie miał problemów z dojechaniem do niego.

Co można wrzucać do worka na gruz?

Wydawać by się mogło, że wszystko. No prawie. Warto wcześniej zasięgnąć informacji jakie warunki proponują okoliczne firmy, lub jak przyjmuje odpady punkt odbioru, do którego chcemy się udać. W niektórych przyjmują gruz budowlany zmieszany, w innych wymagana jest selekcja. Jednak ogólnie przyjęte jest, że do worków na gruz nie można wrzucać: azbestu, wełny mineralnej, papy oraz styropianu budowlanego. Takie zasady obowiązują w większości miast. W zależności od lokalizacji możemy spotkać się także z zakazem wrzucania do worków budowlanych przedmiotów metalowych, puszek po farbach i lakierach, ziemi oraz przedmiotów wielkogabarytowych. Dlatego ważne jest wcześniejsze rozeznanie się w temacie i sprawdzenie jakie warunki obowiązują w konkretnej okolicy, w której planujemy przeprowadzić remont.

Worki na gruz – cena

Typowe worki budowlane sprzedawane są w opakowaniach, tak jak typowe worki na śmieci. Za takie opakowanie w zależności od pojemności worków oraz ich ilości zapłacimy kilka do kilkunastu złotych. Jeżeli planujemy ich samodzielny wywóz do specjalnego punku odbioru odpadów selektywnych, a remont jest niewielki, wydaje się to najbardziej ekonomicznym wyborem. Jeżeli jednak planujemy większe prace remontowe i zdecydowaliśmy się na worek typu big-bag należy liczyć się z ceną w okolicach 30-60zł. Tutaj trzeba pamiętać o doliczeniu ceny za późniejszy transport, który będzie niezbędny do odbioru takiego worka przez specjalną firmę zajmującą się odbiorem odpadów gabarytowych.