dekarz Tychy

Szukamy dekarza – ile kosztuje remont dachu?

Konieczność wykonania remontu dachu nie jest miłą perspektywą dla żadnego właściciela nieruchomości. Przedsięwzięcie wiąże się z szerokim zakresem prac, a także najczęściej ze sporymi kosztami. Zwłaszcza osoba nieznająca tematu może się zastanawiać, czy cena materiałów lub robocizny w tym czy innym miejscu nie jest aby zawyżona. Jaki jest koszt wymiany dachu?

Jak dekarz wycenia koszt remontu dachu

Na początku należy ocenić, jaki zakres prac wchodzi w grę. Czy będzie to wyłącznie powierzchowna naprawa, czy zmiana poszycia dachowego, czy też wymiana więźby dachowej, która ponadto wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Opinia techniczna o stanie dachu to koszt rzędu kilkuset złotych, a wykona ją dekarz. Usługodawcy najlepiej szukać na miejscu, aby nie płacić dodatkowo za dojazd – wystarczy wyszukać w internecie odpowiednią frazę, np. dekarz Tychy.

Jeśli konieczna jest wymiana całkowita poszycia dachowego, koszt będzie obejmował następujące elementy:

  • demontaż starego pokrycia dachowego,
  • wywóz i utylizacja starego pokrycia dachowego,
  • zakup nowego pokrycia dachowego,
  • zakup dodatkowego osprzętu (np. rynny),
  • koszty robocizny.

Demontaż dachówki, demontaż blachodachówki lub demontaż eternitu to koszt od kilku do kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy, w zależności od rodzaju pokrycia. Utylizacja dachówki i utylizacja blachodachówki waha się w okolicach od kilku do kilkunastu złotych za metr kwadratowy. Utylizacja eternitu jest już znacznie droższa – nawet do kilkuset złotych za metr.

Cena zakupu nowego pokrycia dachowego jest różna, w zależności od wybranego materiału. Najtańsza jest blacha płaska, jednak należy pamiętać, że pod nią trzeba położyć sztywne poszycie, stanowiące dodatkowy wydatek. Ogólnie można przyjąć, że nowa blachodachówka kosztuje ok. 30-50 zł/m2, dachówka ceramiczna ok. 40-65 zł/m2 a blacha płaska wraz z poszyciem ok. 40-70 zł/m2.

Do kosztów pokrycia dachu należy oczywiście doliczyć cenę robocizny. Położenie blachy płaskiej kosztuje ok. 15-35 zł/m2, koszt położenia blachodachówki jest bardzo podobny. Najdroższe jest najbardziej pracochłonne kładzenie dachówki ceramicznej – ok. 40-70 zł/m2.

Przy remoncie dachu należy liczyć się także z dodatkowymi kosztami, takimi jak zakup rynien (ok. 40-60 zł/mb wraz z montażem) czy obróbka kominów (kilkaset złotych za jeden).

Kto może wykonać remont dachu?

Remont dachu wykonać może wyłącznie specjalista dekarz. Samodzielne przystąpienie do prac wydaje się tańsze, jednak bez specjalistycznej wiedzy majsterkowicz-amator ryzykuje popełnieniem błędów zagrażających całej konstrukcji domu.

Tak ekspertyzę jakości poszycia dachowego, jak i jego modernizację, bezwzględnie należy zlecić odpowiednim firmom.