Jak działają parownice? – producent wyjaśnia!

Parownice cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród wielu branż – głównie związanych z wyrobem i sprzedażą tekstyliów. Wiele osób decyduje się także na mniejsze urządzenia do użytku domowego. Na czym jednak polega zasada działania wytwornic pary? Zapoznaj się z tym mechanizmem, by podjęcie decyzji w sprawie wyboru urządzenia było dużo łatwiejsze.

Wybór producenta parownic 

Wybierając parownice producent zaoferuje Ci zarówno wersje bardziej rozbudowane, nawet na 4 stanowiska, jak i te mniejsze, przeznaczone do pracy z jednym pistoletem parowym. Wybór w tym przypadku uzależniony jest od własnych potrzeb. W przypadku dużych przedsiębiorstw jest on oczywisty i najczęściej pada na wytwornice do pary centralnej lub do zasilania urządzeń o dużym poborze pary, a także większe wytwornice pary na 3 lub 4 stanowiska. 

Parownice – gdzie znajdują zastosowanie? 

Parownice są na szeroką skalę wykorzystywane w obszarach ściśle związanych z branżą tekstylną. Możemy wyróżnić parownice do użytku domowego i parownice przemysłowe o dużo bardziej rozbudowanej konstrukcji. 

Parownice i zasada ich działania 

Parownice możemy podzielić na:

  • automatyczne, 
  • półautomatyczne, 
  • ręczne. 

Podział ten wynika ze sposobu działania. W przypadku wytwornic parowych automatycznych mamy do czynienia z pompą i układem regulacji poziomu wody. Parownice półautomatyczne  z kolei, choć również wyposażone w pompę, nie posiadają automatycznej regulacji poziomu wody. Jak łatwo domyślić się już z samej nazwy w ręcznych parownicach uzupełnienie wody jest możliwe wyłącznie przez dolanie płynu do zbiornika. 

Zasada działania parownic nie należy do zbyt skomplikowanych. Urządzenie składa się z kotła parowego, w którym zostały zamontowane grzałki. Rolą tych elementów jest podgrzanie wody, która w krótkim czasie zamienia się w parę wodną. Para wodna jest wytwarzana do momentu, w którym regulator ciśnienia nie przerwie tego procesu. Kiedy w kotle parowym dojdzie do spadku ciśnienia, grzałki ponownie zostają uruchomione – a co za tym idzie także para wodna. 

Parownica do użytku domowego – na co zwrócić uwagę?

Potrzebujesz parownicy do użytku domowego? Z pewnością zastanawiasz się więc, na jakie czynniki zwrócić szczególną uwagę. Ogromnym ułatwieniem w pracy będzie urządzenie wyposażone w system zapobiegający kapaniu wody, program do usuwania kamienia, czy funkcja umożliwiająca dolewanie wody w trakcie używania parownicy. Za bardziej rozbudowane parownice do domu zapłacimy nieco więcej (ok. 300 zł), warto jednak zaoszczędzić, by w przyszłości móc cieszyć się z pełni możliwości i wygody, jakie oferują wytwornice pary.