Tuba szalunkowa – opis, zastosowania, ceny

Przemysł budowlany to naprawdę skomplikowany dział, czasem nawet bardziej niż może się to nam wydawać na pierwszy rzut oka. Idąc ulicą rzadko kiedy myślimy o tym, jak skonstruowano konkretne budowle oraz ile wysiłku musiało zostać włożone w ich zbudowanie. Czasem nawet możemy nie mieć pojęcia, jakich narzędzi trzeba było użyć, by uzyskać taki, a nie inny efekt końcowy. Z pewnością większość z was myśli, iż karton nie ma jak przydać się w takich kwestiach. Tu jednak musimy was zaskoczyć, gdyż bez niego nie mogłyby na przykład powstawać betonowe filary! Wszystko dzięki tubom szalunkowym. Czym one są, jakie posiadają zastosowania oraz ile mogą kosztować?

Czym są tuby szalunkowe?

Tuba szalunkowa, nazywana również często tuleja szalunkową, szalunkiem kartonowym bądź monotubą, to specjalny wyrób wykonany z kartonu, który jest nieocenionym narzędziem w szerokiej gamie gałęzi przemysłu oraz budownictwa. Choć wykonane są one z tekstury, wbrew pozorom potrafią być naprawdę wytrzymałe. Jest to ce3cha bardzo ważna, gdyż na co dzień muszą one pracować pod naprawdę sporym obciążeniem.

Tuby szalunkowe wykonane są z wodoodpornego kartonu, dodatkowo impregnowanego parafiną. Chroni to tubę nie tylko przed przesiąknięciem wodą, ale również przed deformacją na skutek oddziałujących na tuleję sił. Są one bardzo wytrzymałe, dzięki czemu mogą one pełnić rolę świetnych form. No właśnie, ale do czego się je dokładnie wykorzystuje?

Gdzie możemy użyć tub szalunkowych?

W większości przypadków tuby szalunkowe wykorzystywane są do tworzenia betonowych filarów. Na początku fakt, że formą dla betonu jest karton może być nieco dezorientujący, lecz dzięki specjalnemu przygotowaniu takiej tuby jest ona naprawdę świetnym szablonem. Z pewnością są one lepsze niż formy drewniane, które były używane aż do momentu wejścia na salony szalunków kartonowych.

Dzięki wprowadzeniu na szeroką skalę tuby szalunkowej, wyrabianie betonowych filarów, które w budownictwie potrafią być naprawdę ważne, nie stanowi większego problemu. Dodatkowo forma ta pozwala na sporą powtarzalność efektu końcowego, dzięki czemu mamy pewność, iż każdy filar będzie posiadał takie same właściwości.

Ile kosztuje tuba szalunkowa?

Cena tuby szalunkowej będzie oczywiście się zmieniać w zależności od jej średnicy czy długości. Można jednak szacunkowo przyjąć iż za szalunek kartonowy o średnicy 8 centymetrów i długości jednego metra przyjdzie nam zapłacić około 10-16 złotych za sztukę. Oczywiście analogicznie wydamy mniej kupując mniejszy egzemplarz oraz więcej, gdy będziemy potrzebować szerzej i wyższej tuby.