wywożenie szamba

Wywożenie szamba – czy to konieczność?

Tak, w niektórych przypadkach, a nawet w większości domów rodzinnych i osiedli z segmentami wywożenie szamba to konieczność. Istnieje bardzo wiele miejsc, w których budowane są budynki z dala od przyłącza kanalizacji. Obecnie uważa się, że jeżeli nie ma możliwości podłączenia do kanalizacji najlepszą i najoszczędniejszą metodą pozbywania się nieczystości będzie wywożenie szamba.

Jaki powinien być zbiornik na szambo?

Wywożenie szamba to nie wszystko. Jako właściciele nieruchomości musimy zadbać również o wybudowanie odpowiedniego zbiornika na nieczystości. Musi on być szczelny – z każdej strony. Jakiekolwiek szczeliny mogłyby wywołać ogromne zniszczenia. Do gleby i ziemi na podwórku mogłyby się przedostawać różne wirus i bakterie które miałyby druzgocący wpływ na żywe organizmy i rośliny.

Jak często wywozić szambo?

Jeżeli zastanawiasz się, jak często korzystać z usług wywożenia szamba, to na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, jak duży jest zbiornik na nieczystości, ile osób mieszka w danym domu. Pamiętajcie jednak, że wielkość zbiornika to nie wszystko i nie zawsze wpływa na to, że nieczystości są wywożone rzadziej. Często zbyt długie odwlekanie z wywożeniem szamba wiąże się z przykrym zapachem na podwórku i w okolicach domu. Zaleca się opróżnianie zbiorników na nieczystości co około 2 tygodnie – bez względu na to, ile nieczystości będzie się w nim zajmowało. Najlepszym sposobem na dbanie o opróżnianie zbiornika jest nawiązanie współpracy z firmą zajmującą się wywożeniem szamba – dzięki temu nie trzeba pamiętać o regularnym zamawianiu wozu asenizacyjnego i o regularne opróżnianiu zbiornika.

Ile kosztuje wywożenie szamba?

Oprócz wybudowania zbiornika na szambo, który również generuje koszty, nie możemy zapominać o kosztach usług firmy asenizacyjnej. Większość firm rozlicza się na podstawie ilości m3 nieczystości zabieranych ze zbiornika. Średnia cena za taką usługę wynosi około 200-350 zł. Wiele firm zajmujących się wywożeniem szamba do ostatecznego kosztu usługi dolicza sobie również dojazd do klienta. Zazwyczaj pierwsze 10 km jest w cenie, jednak powyżej tej odległości musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami – około 2 zł za km.