Dostawcy stali, czyli jak działają hurtownie?

Przemysł budowlany i architektoniczny stalą stoi i to już od naprawdę wielu lat. Jest to podstawowy element wszystkich mocniejszych konstrukcji, od kiedy tylko stal została wprowadzona do masowego użytku. Posiada ona wiele unikalnych właściwości, jak trwałość, wytrzymałość oraz odporność na rdzę, dzięki czemu w prawie każdym przemyśle – budowlanym, konstrukcyjnym czy motoryzacyjnym – jest ona wykorzystywana na naprawdę ogromną skalę. Jak jednak działają dostawcy stali, a także jak wygląda ich zwyczajowa oferta?

Jak produkowana jest stal?

By można było wytworzyć jakiś produkt, najpierw trzeba posiadać surowiec. Pochylmy się więc w pierwszej kolejności nad tym, jak w ogóle produkowana jest stal. Proces jej tworzenia bowiem być może nie należy do jakich bardziej skomplikowanych, lecz nie tworzy się jej ot tak. By była ona jak najbardziej wytrzymała, musimy bowiem zadbać o właściwy proces tworzenia oraz o odpowiednie proporcje wszystkich składników. No właśnie, jakich składników dokładnie?

Stal tworzy się głównie w żelaza, ale bardzo ważne są również domieszki innych substancji – węgla i wapienia. Na początek węgiel się praży, a następnie w piecu stapia się rudy żelaza, wspomniany już prażony węgiel oraz wapień. Podczas tego procesu powstaje żużel, który jest skutkiem ubocznym łączenia się koksu z zanieczyszczeniami w rudzie żelaza. Płynny materiał transportowany jest zaś do kolejnych faz obróbki.

Płynne żelazo łączy się wtedy ze złomem oraz zimną wodą, co pobudza bardzo burzliwą reakcję chemiczną. Po dodaniu kolejnych składników do buzującej się cieszy, jest ona transportowana do maszyn odlewniczych, gdzie stali najpierw nadaje się odpowiedni kształt, a następnie schładza się go i utwardza. W taki oto sposób powstają wszystkie metalowe narzędzia i przyrządy, które potem są wykorzystywane przez miliony ludzi na całym świecie.

Dostawcy stali – co mają oni do zaoferowania?

Wyroby ze stali nie tylko są bardzo popularne, ale również niezwykle zróżnicowane. W momencie, gdy stal jest przeznaczona już do formowania, możemy ją dowolnie kształtować i tworzyć z niej naprawdę intrygujące konstrukcje. Co więc najczęściej mają nam do zaoferowania dostawcy stali? Jakie produkty u nich zakupimy?

Oczywiście w pierwszej kolejności należy wspomnieć o wszelkich wkrętach stalowych, które masowo są wykorzystywane w nawet najprostszych konstrukcjach. Bardziej skomplikowane są pręty zbrojeniowe i stalowe profile. Nie wolno również zapominać o wszelkich stalowych drutach, siatkach, rurach czy prefabrykatach używanych następnie do konstrukcji mniej lub bardziej skomplikowanych budowli. Różnorodność jest więc ogromna!