masaż Dąbrowa Górnicza

Wybierasz się na masaż leczniczy? Zaufaj doświadczonemu masażyście

Do zadań masażu leczniczego należy leczenie, zmniejszenie nasilenia objawów, a także zapobieganie powstawaniu nowych chorób. Pamiętaj jednak, że aby taki zabieg realnie zadziałał należy wybrać się do profesjonalisty, który wykona go w poprawny sposób. Nieodpowiednia terapia może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Kto może wykonać masaż leczniczy?

30 stycznia 2018 roku zostało wydane obwieszczenie w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia na temat świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej. Możemy w nim znaleźć informację, że zabieg leczniczego masażu w Dąbrowie Górniczej https://www.mistaza.pl/oferta/masaz-dabrowa-gornicza/  i każdym innym polskim mieście może być wykonany przez:

personel realizujący zabiegi masażu:

 1. fizjoterapeuta,
 2. osoba, która uzyskała dyplom technika masażysty po ukończeniu technikum lub szkoły policealnej publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej − zwana dalej „masażystą”.

Niemniej jednak obwieszczenie to dotyczy jedynie świadczeń gwarantowanych, czyli zabiegów refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pamiętaj także, aby nie udawać się do prywatnych gabinetów tak zwanych pseudo specjalistów, którzy mogą w nieodpowiedni sposób wykonać masaż leczniczy. Takie działanie może być opłakane w skutkach i skończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi lub  nawet niedowładem w kończynie.

Masaż leczniczy kręgosłupa

Masaż tego typu najczęściej wykonywany jest osobom cierpiącym na bóle kręgosłupa. Dolegliwości w obrębie pleców mogą być wywołane:

 • rwą kulszową,
 • przeciążeniami,
 • wadami postawy,
 • długotrwałym stresem,
 • siedzącym trybem życia,
 • otyłością i nadwagą.

Leczniczy masaż stóp

Leczniczy masaż stóp zaleca się osobom cierpiącym na:

 • bóle stóp;
 • rwę kulszową;
 • zapalenie stawów;
 • bezsenność;

Refleksoterapii natomiast nie powinny poddawać się osoby cierpiące na osteoporozę, cukrzycę, owrzodzenie stóp i żylaki.

Czy po masażu leczniczym może wystąpić ból i siniaki?

Siniaki są niepożądanym efektem masażu leczniczego. Jeżeli wystąpią należy zgłosić to osobie wykonującej zabieg. Ból również nie powinien występować podczas, ani po masażu leczniczym. Jeśli towarzyszący wcześniej ból po zabiegach nasilił się i nie ustępuje należy niezwłocznie skonsultować się z ortopedą. Taki ból może oznaczać poważniejsze schorzenie lub świadczyć o nieprawidłowym sposobie wykonania masażu.

Jak powinien być wykonywany masaż leczniczy?

Najczęściej wykonywane techniki masażu leczniczego przez profesjonalistę to:

 1. Głaskanie – technika ta polega na delikatnym głaskaniu i uciskaniu palcami powierzchni skóry i wykonywaniu ruchów posuwistych. Masażysta wykonuje ruch w taki sposób, aby jego kierunek przebiegał w zgodzie z przebiegiem naczyń krwionośnych. Efektem tej metody jest obniżone napięcie, a także zmniejszenie obrzęków i przyspieszenie krążenia krwi.
 2. Ugniatanie – dzięki tej technice pobudzane są procesy regeneracyjne masowanej tkanki mięśniowej. Metoda polega na uciskaniu masowanej części ciała przez masażystę.
 3. Rozcieranie – tą metodą leczone są przykurcze, bliznowce, a także zrosty.
 4. Oklepywanie – technika oklepywania w masażu leczniczym służy głównie rozszerzeniu naczyń krwionośnych i podniesieniu temperatury w konkretnej partii ciała. Oklepywanie to mocny mechanicznym bodziec, którego siłę dobiera się w zależności od leczonego problemu.
 5. Wstrząsanie – technika ta polega na potrząsaniu tkankami. Masażysta musi wykonywać zdecydowane i rytmiczne ruchy. Drgania stymulują gruczoły i przyspieszają obieg krwi i limfy. Efektem masażu leczniczego wykonanego tą techniką jest zwiększona elastyczność więzadeł oraz obniżone napięcie mięśniowe.
 6. Wibracje – metoda ta działa przeciwbólowo, a oprócz tego obniża napięcie nerwowe i zmniejsza obrzęki. Polega ona na wprawianiu wybranej partii ciała w drgania.