masaż Dąbrowa Górnicza

Na czym polega masaż tkanek głębokich?

Masaż tkanek głębokich, który nazywany jest również masażem głębokim to jeden z delikatniejszych zabiegów tego typu. Usługa ta wpływa na na stan mięśni, dzięki czemu napięcie w nich jest mniejsze. Ponadto masaż głęboki powoduje zwiększenie płynności ruchów. Aby dowiedzieć się więcej o masażu tkanek głębokich zapoznaj się z naszym artykułem.

Dla kogo przeznaczony jest masaż głęboki?

Pamiętaj, że wykonywany w Dąbrowie Górniczej masaż tkanek głębokich nie jest zabiegiem relaksacyjnym, a leczniczym. W związku z czym chęć skorzystania z tej usługi należy skonsultować z lekarzem. Masaż tkanek głębokich powoduje rozluźnienie napięć mięśni i powięzi, zmniejszenie bólu – zwłaszcza w okolicy kręgosłupa, zwiększeniu ruchomości i elastyczności tkanek, a także umożliwieniu przybrania właściwej postawy ciała u pacjenta. Osoby, które borykają się z wadami postawy, uporczywymi bólami w mięśniach, rwą kulszową i barkową powinny regularnie korzystać z masażu tkanek głębokich. Ponadto ten zabieg może pomóc z bólem i zawrotami głowy pochodzenia odkręgosłupowego. Niekiedy również w przypadku stłuczeń, zwichnięć i skręceń lekarz zaleca pacjentowi skorzystać z masażu głębokiego.

Na czym polega masaż tkanek głębokich?

Podczas trwania masażu głębokiego profesjonalny masażysta wykonuje ruchy łokciami, przedramionami i palcami, z wyjątkiem kciuków. Powinny być one wykonywane pod kątem skośnym, ponieważ nacisk na tkankę pod kątem zbliżonym do 45 stopni rozciąga ją ale jej nie uciska. Masażysta pracuje na ścięgnach i brzuścach mięśniowych, zmiękczając i rozciągając je.

Osoba wykonująca masaż tkanek głębokich cały czas obserwuje stan ich napięcia, dobierając siłę i rodzaj wykonywanych ruchów do reakcji organizmu konkretnego pacjenta. Masażysta powinien wykonywać ruchy wydłużające, służące temu, aby wydłużyć skrócone mięśnie. Niemniej jednak w przypadku stawu skokowego i nadgarstkowego wykonywane są inne ruchy, ze względu na konieczność skrócenia tych mięśni.

Ponadto w użyciu są również ruchy na brzuścach mięśniowych w poprzek włókien w celu przerwania powstałych zrostów.  Do masażu tkanek głębokich wykorzystuje się również technikę „zahacz i rozciągaj”. Ma ona na celu złapanie tkanki w miejscu jej najsilniejszego napięcia i rozciągnięcie mięśnia poprzez podział na kilka części. Często wykonywane są też przez masażystę ruchy poprzeczne, czyli dotykanie opuszkami palców miejsc o największym napięciu – czynność przebiega w poprzek włókien mięśniowych.