rehabilitacja Sosnowiec

Jakie zabiegi obejmuje rehabilitacja?

Szeroko pojętą fizjoterapię można podzielić na trzy główne kategorie:

  • kinezyterapię czyli leczenie ruchem,
  • terapię manualną,
  • fizykoterapię czyli leczenie za pomocą czynników fizycznych.

Wybór metody leczenia zależy od oceny fizjoterapeuty. To on na podstawie przedstawionych badań oraz przeprowadzonych badań funkcyjnych przedstawia plan leczenia i wybiera najbardziej efektywną metodę. Udając się do specjalisty z rehabilitacja Sosnowiec uzyskasz fachową poradę i opis stosowanych metod. Profesjonalna opieka to gwarancja powodzenia całego procesu leczenia.

Na jakiej podstawie dobierana jest metoda rehabilitacji?

Wybór metody leczenia zależy przede wszystkim od rodzaju urazu, który posiada pacjent. Na podstawie trafnej diagnozy lekarz jest w stanie dobrać skuteczną metodę dopasowaną do indywidualnych potrzeb. Istnieją oczywiście ogólne wytyczne kiedy dana metoda powinna być stosowana. Fizykoterapii używa się głównie do leczenie nerwobólów, bólów zwyrodnieniowych stawów oraz kręgosłupa. Jest pomocna także przy leczeniu obrzęków oraz ran. Leczenie ruchem czyli kinezyterapię stosuje się kiedy pacjent posiada problemy z poruszaniem, pragnie poprawić zakres ruchu czy posiada problemy z kręgosłupem. Terapię manualną natomiast wykorzystuje się do rehabilitacji osób, które przebyły operacje lub w ramach profilaktyki na bóle karku, pleców czy przewlekłe bóle głowy.

Rehabilitacja Sosnowiec: Terapia manualna

Uznawana jest ona za najbardziej efektywną metodę rehabilitacji przez wielu lekarzy, a dowodzą temu liczne badania naukowe. Nic dziwnego, odpowiednio przeprowadzona terapia manualna z pewnością nie zaszkodzi, a potrafi zdziałać naprawdę dużo. Ważne jest fachowe podejście do tej metody. Aby przynosiła ona oczekiwane rezultaty potrzebna jest znajomość nie tylko anatomii, ale także biomechaniki i funkcji układu ruchu pacjenta. Takie połączenie to ogromna wiedza, która w połączeniu z doświadczeniem pozwoli na wybranie odpowiedniej koncepcji leczenia oraz uzyskanie satysfakcjonującej poprawy u pacjenta. Podstawowym zadaniem jest przywrócenie sprawności lub znaczna jej poprawa. Fizjoterapeuta lokalizuje miejsca na ciele, z których promieniuje ból i przywraca w nich równowagę mięśniową, a wszystko to za pomocą odpowiedniego ucisku. Terapia manualna pomaga nie tylko podczas urazów stawów czy tkanek miękkich. Jej stosowanie przynosi także poprawę w bólach kręgosłupa czy nerwobólach. Odpowiednio stosowana potrafi także zniwelować napięcie mięśniowe, a także pomóc przy korygowaniu wad postawy. Pomaga także odzyskać sprawność po złamaniach i zwichnięciach, a także jest wykorzystywana jako rehabilitacja pooperacyjna.