rehabilitacja Sosnowiec

Kim jest fizjoterapeuta?

Dawniej kojarzeni byli jedynie z masażami i nie wzbudzali zbyt dużego zaufania, a do zawodu wystarczało krótkie przygotowanie na zaocznym kursie. Obecnie fizjoterapeuci aby móc pracować w zawodzie muszą zdobyć wykształcenie na kierunku medycznym oraz posiadać licencję do wykonywania zawodu. Dzięki temu darzeni są oni obecnie większym zaufaniem i coraz częściej pacjenci borykający się z problemami układu ruchowego kierują swoje pierwsze kroki właśnie do fizjoterapeutów.

Warto podkreślić, że do zadań fizjoterapeuty nie należy jedynie prowadzenie odpowiedniej terapii, ale także diagnostyka czyli badanie i ocena problemu ruchowego pacjenta. Na tej podstawie może on samodzielnie określić plan leczenia i usprawnienia zakresu ruchu. Profesjonalne gabinety fizjoterapeutyczne znajdziemy na terenie całej Polski, np. w Sosnowcu:  http://fizjo-balans.com/

Jak wybrać dobrego fizjoterapeutę – rehabilitacja Sosnowiec

Pierwszy krok to weryfikacja uprawnień do wykonywania zawodu. Można to bardzo łatwo sprawdzić na ogólnodostępnej stronie Krajowej Izby Fizjoterapeutów, gdzie znajduje się rejestr wszystkich osób posiadających tytuł fizjoterapeuty w Polsce. Jeżeli potwierdziliśmy tytuł danej osoby powinniśmy zweryfikować czy specjalizuje się ona w danej dziedzinie, której dotyczy nasze schorzenie. Fizjoterapia jest a tyle rozległą nauką, że nie da się być specjalistą z każdego jej aspektu. Rozwój sprawił, że fizjoterapeuci wykształcili się z danych dziedzin i leczeniu konkretnych dolegliwości, stąd jedni będą posiadali fachową wiedzę na temat dolegliwości neurologicznych, inni na temat dolegliwości typowo dziecięcych czy osób starszych. Dlatego jeżeli poszukujemy pomocy przy konkretnym urazie warto sprawdzić czy wybrany przez nas fizjoterapeuta posiada odpowiednie specjalizacje i ukończone dodatkowe kursy.

Na czym polega fizjoterapia w gabinecie rehabilitacji w Sosnowcu

Fizjoterapia to leczenie naturalnymi środkami, które opiera się na formach energii fizycznej, która jest w środowisku człowieka czyli: ruch, bodźce termiczne, kinetyczne, świetlne oraz chemiczne. Jej głównym zadaniem jest przywrócenie pełnej sprawności fizycznej i zwiększenie zakresu ruchu po urazach. Specjaliści posiadają odpowiednią wiedzę do leczenia pacjentów nie tylko po złamaniach czy uszkodzeniach stawów, ale także pomagają w powrocie do sprawności po udarze mózgu, zawale serca, a także pomagają opóźnić postępy przewlekłych chorób jak osteoporoza czy zwyrodnienie stawów. Ważna jest odpowiednia komunikacja i zrozumienie pomiędzy pacjentem a fizjoterapeutą, dlatego ważne aby była to osoba empatyczna, potrafiąca zrozumieć problem, ale jednocześnie stanowczo podchodziła do sprawy będąc wsparciem w całym procesie powrotu do zdrowia.

O ile fizjoterapia jest przeprowadzana przez doświadczone osoby jest na tyle bezpieczna, że nie ma możliwości przyniesienia negatywnych skutków. W wielu przypadkach, nawet jeżeli początkowo wydaje się to niemożliwe, regularne ćwiczenia, które są odpowiednio zaplanowane przynoszą spektakularne efekty. Często okazuje się, że poprzez zabiegi można wyeliminować ból, który towarzyszył pacjentowi od lat, a dzięki temu, można zaprzestać korzystania ze środków farmakologicznych.

Kiedy należy odwiedzić gabinet rehabilitacji w Sosnowcu?

Jednym z wyznaczników jest ból. Jeżeli na co dzień towarzyszy nam przewlekłe uczucie bólu, które jest naszym ograniczeniem warto wybrać się do gabinetu fizjoterapeuty. Dzięki temu uzyskamy pomoc w odnalezieniu źródła problemu, nie jedynie w tymczasowym zatuszowaniu go za pomocą środków farmakologicznych. Lekarz ogólny może jedynie zlecić badania obrazowe, które wskażą kierunek dalszego leczenia czyli zabiegów rehabilitacyjnych. Możemy także wybrać się bezpośrednio do fizjoterapeuty, gdyż posiada on odpowiednie uprawnienia, dzięki którym może przeprowadzić fachową diagnozę oraz skierować na potrzebne dodatkowe badania. Oczywiście do fizjoterapeuty możemy wybrać się także po przebytych ciężkich chorobach, które miały wpływ na obniżenie sprawności ruchowej lub wtedy, kiedy odczuwamy potrzebę podniesienia swojej sprawności np. w przypadku osób starszych.