zakład opiekuńczo leczniczy

Kiedy powinno się skorzystać z pomocy zakładu opiekuńczo-leczniczego?

Decyzja o oddaniu bliskiego osoby do zakładu opiekuńczo-leczniczego jest trudna. Krewni, którzy nie mogą opiekować się siostrą, bratem, babcią lub rodzicem, często odczuwają wyrzuty sumienia i wstydzą się, że nie podołali samodzielnemu zajmowaniu się chorym członkiem rodziny. Zakład opiekuńczo leczniczy to miejsce, w którym chorzy i starsi ludzie uzyskują najlepszą pomoc, dlatego wyrzuty sumienia są zbędne.

Kiedy pomoc zakładu opiekuńczo leczniczego jest niezbędna?

Zakład opiekuńczo leczniczy przyjmuje osoby ciężko chore, starsze i w okresie rekonwalescenci po poważnym zachorowaniu. Wszyscy pacjencji otrzymują w nim stosowną pomoc medyczną i znajdują się pod opieką wykwalifikowanej kadry. Dzięki temu rodzina może być spokojna, że jej krewny jest wspierany zgodnie z jego potrzebami. Zakład opiekuńczo leczniczy dodatkowo dba o stan psychiczny pacjentów. Organizuje dla nich rozrywki i integruje pensjonariuszy, by mieli z kim porozmawiać i opowiedzieć o swoich problemach. Opieka nad pacjentem to również wsparcie fizjoterapeuty, który pomaga podopiecznym w powrocie do sprawności. Zalecone przez niego ćwiczenia sprawiają, że pacjent dłużej jest samodzielny.

Do zakładu opiekuńczo leczniczego powinny zgłosić się rodziny, których członkowie zachorowali na chorobę Alzheimera lub Parkinsona, demencję starczą lub inną chorobę, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie bez całodobowej opieki. W zakładzie pomoc znajdą również pacjenci, którzy są w ciężkim stanie po zawale serca lub udarze niedokrwiennym mózgu, a także osoby, które wymagają rehabilitacji i pomocy ze względu na skutki cukrzycy, choroby układu krążenia lub neurologicznej.

Profesjonalna opieka dla starszych i chorych

W zakładzie opiekuńczo leczniczym pacjenci znajdują się pod profesjonalną opieką przez całą dobę. Prócz wsparcia lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów czekają na nich zdrowe i smaczne posiłki. Zakład organizuje terapie zajęciowe, ukierunkowane na konkretne schorzenie. Opieka nad pacjentami jest kompleksowa, dlatego ogranicza się postępy ich chorób oraz cofa się ich skutki w miarę możliwości.

Pacjent w zakładzie opiekuńczo leczniczym znajduje się pod lepszą opieką niż w przypadku, gdy rodzina dogląda go przez kilka godzin dziennie. Całodobowa pomoc jest ważna w szczególności w przypadku staruszków z demencją lub chorobą Alzheimera, którzy nie są w stanie samodzielnie wykonać wielu codziennych czynności. W zakładzie są chronieni m.in.: przed wyjściem z domu na mróz lub połknięciem niebezpiecznych przedmiotów. Są bezpieczni, nawet gdy żyją w swoim świecie i przestają poznawać bliskich.