Do czego służą i jakie role spełniają filtry do ciągników
Filtry pełnią bardzo ważną rolę w ciągnikach rolniczych. Gdyby nie one praca układu napędowego byłaby nieodpowiednia i w związku z zanieczyszczeniami, które dostawałyby się między innymi do komory spalania istniałoby ryzyko nieodwracalnego uszkodzenia jednostki napędowej. Dlatego bardzo ważne jest by regularnie wymieniać filtry do ciągników i cieszyć się ich prawidłową pracą.
Czym są filtry do ciągników?
Filtry do ciągników niewiele różnią się sposobem działania od tych znanych na przykład z samochodów osobowych, czy też dostawczych. Są to specjalne części, które zawierają w sobie warstwę lub błonę filtrującą, która jest tak zaprojektowana by nie przepuszczać pewnych zanieczyszczeń. Dlatego są one bardzo istotne w prawidłowym działaniu między innymi układu napędowego w ciągniku rolniczym.
Filtry, które są przeznaczone do ciągników rolniczych mimo swego podobieństwa do tych z na przykład samochodów osobowych nieco się różnią. Są one bowiem tworzone tak, by wytrzymać znacznie bardziej intensywną pracę, która do tego odbywa się w trudnych warunkach, jako że na polach unosi się między innymi dużo pyłów i innych cząsteczek, które mogłyby trafić do silnika poważnie go uszkadzając.
Jakie są filtry w ciągnikach?
Jeden z najważniejszych filtrów w ciągniku rolniczym jest oczywiście filtr paliwa. Ma on wygląd pomalowanej puszki, która jest montowana w układzie paliwowym i filtruje paliwo, które poprzez pompę trafia z baku do jednostki napędowej. Filtr paliwa jest tak zaprojektowany, by wytrącać wodę oraz inne zanieczyszczenia tak, by do komory spalania trafiało paliwo, które jest możliwie jak najczystsze i nie zawiera na przykład parafiny, co jest często spotykane w oleju napędowym, który został poddany wpływowi niskiej temperatury.
Równie istotny co filtr paliwa jest powietrza. Odpowiada on bowiem za drugą część mieszanki paliwowo-powietrznej, dzięki której w komorze zachodzi proces spalania. Oczyszcza on powietrze z wszelkich drobnych cząstek i innych zanieczyszczeń, które są niemile widziane w silniku, dzięki czemu jego praca jest prawidłowa i zmniejszone jest ryzyko poważnej awarii.
Nie można zapominać również o filtrze oleju, który odpowiada za odpowiedni skład tego środka smarnego, który zapobiega zatarciu się poszczególnych elementów układu napędowego. Ostatnim z czterech najważniejszych filtrów jest filtr hydrauliczny. Oczyszcza on ciecz roboczą z takich rzeczy jak woda, związki chemiczne oraz produkty utleniania. Znajduje on zastosowanie w skrzyniach biegów oraz systemach wspomaganiach, które do pracy wymagają oleju.