rekuperatory Warszawa

Rekuperacja w domu – zalety i wady tego rozwiązania

Pragnienie tworzenia ekonomicznych i wygodnych domów sprawia, że coraz więcej osób rozważa montaż rekuperacji. Jest to jednak nadal nowe rozwiązanie, wokół którego narosło wiele mitów. Poznaj zalety i wady rekuperacji w domu, by samemu ocenić czy warto się na nią zdecydować.

Czym jest rekuperacja? – Warszawa

Rekuperacja w domu pozwala zadbać o zdrowie i komfort jego mieszkańców. Praca rekuperatora polega na pobraniu ogrzanego powietrza z pomieszczeń, które zostaje następnie oczyszczone przy pomocy specjalnych filtrów, by ponownie wrócić w przefiltrowanej wersji. Co najważniejsze, rekuperatory zostały wyposażone w wymiennik ciepła, dzięki któremu oddane powietrze nie traci swojego ciepła. Rekuperacja ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. O większej ilości tych drugich będziemy mogli mówić, gdy postawimy na nieodpowiedniego producenta. Warto stawiać na tych sprawdzonych, jak np. http://silversystem.com.pl/oferta/rekuperacja/, by mieć pewność, że sprzęt będzie służył bez zastrzeżeń przez wiele długich lat.

Zalety rekuperatorów Warszawa

Kiedy postawimy na sprawdzony sprzęt, który posłuży bez usterek przez długie lata, będziemy mogli mówić niemal o samych zaletach rekuperatorów. O jakich plusach tego rozwiązania mowa?

Doskonała wentylacja niezależna od warunków pogodowych

Wymiana powietrza przez rekuperator jest całodobowa. Nawet przy zamkniętych oknach możemy liczyć na świeże, czyste powietrze. Zaleta ta jest szczególnie ważna w okresie zimowym, gdy jakość powietrza na zewnątrz pozostawia wiele do życzenia. Rekuperator sprawdzi się także w domu alergików, którzy wiosną mają dylemat czy wietrzyć pomieszczenia, godząc się na wpuszczenie wraz ze świeżym powietrzem uczulających pyłków.

Sposób na odzyskanie ciepła

Urządzenie zostało skonstruowane w taki sposób, by oddane powietrze nie utraciło swojego ciepła. Dodatkowo rekuperator pozwala na chłodzenie powietrza latem i dodatkowe ogrzewanie zimą.

Rekuperator, który zapewni czyste, świeże powietrze

Nowoczesne filtry w rekuperatorach pozwalają na jonizację powietrza i jego oczyszczenie z wirusów oraz bakterii. Jeśli jednak nawet postawimy na urządzenie bez tych opcji, panujące w pomieszczeniach warunki będą dla naszego organizmu znacznie zdrowsze niż dotychczas. Rekuperator możemy dodatkowo wyposażyć w filtry kieszeniowe G4, które zapewniają ochronę przed smogiem. Rekuperator w domu zmniejsza ryzyko powstawania pleśni i grzybów.

Wraz z montażem rekuperatora w budynku, jego wartość rynkowa wzrasta. Warto rozważyć więc jego instalację w budynku, który został zakupiony z myślą o sprzedaży z zyskiem.

Jakie wady posiada rekuperator domowy?

Choć rekuperacja jest coraz częściej pojawiającym się w naszych domach rozwiązaniem, nie wszyscy się na nią decydują. Co najczęściej sprawia, że właściciele domów rezygnują z jej instalacji?

Wyższe koszty utrzymania pracy rekuperatora

Choć rekuperacja podwyższa wartość rynkową budynku, zanim tak się stanie, konieczna będzie inwestycja w samo urządzenie i jego montaż. Koszty związane z rekuperatorem w domu nie kończą się także z chwilą montażu. Do prawidłowej pracy urządzenia niezbędne będą okresowe przeglądy i czyszczenie co około 5 lat.

Podjęcie decyzji na etapie projektowania domu w mniejszym stopniu obciąży nasz budżet. Gdy budynek jest wykończony, pojawia się bowiem konieczność przekuć w ścianach.

Pamiętaj także że na wyższe koszty związane z utrzymaniem prawidłowej pracy rekuperatora może mieć wpływ jego nieodpowiedni montaż. Aby uniknąć tej wady, wystarczy wybierać usługi firm montażowych specjalizujących się w instalacji tych urządzeń.

Rekuperator w domu – czy warto instalować?

Zestawienie wad i zalet rekuperacji jasno pokazuje, że jest to rozwiązanie, na którym możemy znacznie więcej zyskać niż stracić. Jeszcze więcej plusów rekuperacji dostrzeżemy, gdy połączymy jej działanie z innymi ekologicznymi sposobami na dostarczanie ciepła jak np. pompy ciepła czy kolektory słoneczne. Wówczas nie tylko podwyższymy komfort swojego życia, ale także diametralnie obniżymy wysokość rachunków.