komara chłodnicza

Komory chłodnicze

By zapewnić odpowiednią temperaturę w branży spożywczej, konieczne są odpowiednie instalacje. Ich sercem są komory chłodnicze. Dzięki specjalnej budowie zapewniają szczelność i utrzymują inne wymagane do prawidłowej pracy parametry. Jak więc zbudowana jest komora chłodnicza?

Budowa komory chłodniczej

Komory chłodnicze zbudowane są ze specjalnych płyt warstwowych, posiadających odpowiednie atesty. Zapewnia to odpowiednią izolację. Często wykorzystuje się elementy modułowe, co pozwala na dalszą ich rozbudowę i szybki demontaż. Atesty zapewniają nas o tym, że materiał jest niepalny, bezwonny, stabilny chemicznie i dający się utrzymać w czystości.

Na budowę komory chłodniczej składa się również odpowiedni agregat, znajdujący się wewnątrz lub na zewnątrz zabudowy. To on odpowiada, za wytwarzanie pożądanej temperatury.

Rodzaj drzwi zastosowanych w przemyśle chłodniczym jest bardzo szeroki, również ze względu na specyfikacje. Zbudowane są ze stali nierdzewnej, aluminium lub powlekanej blachy.

Rodzaje komór chłodniczych i mroźniczych do produktów spożywczych

Tego typu podział możemy przeprowadzić z uwzględnieniem takich parametrów jak choćby zastosowanie, kubaturę czy rodzaj montażu. Z grubsza jednak można podzielić komory chłodnicze na dwa rodzaje:

  • Panelowe – do 150 m3. Montowane są z gotowych elementów i podlegają dalszej rozbudowie. Komory panelowe stanowią oddzielny budynek bądź wchodzą w skład istniejącego. Najczęściej agregat umieszczony jest wewnątrz tzw. Monoblok. Ich zastosowanie to sklepy, restauracje czy małe przetwórnie.
  • Przemysłowe – są to już o wiele większe zabudowy służące do składowania warzyw, mięsa czy ryb. Ich budowa wymaga zastosowania specjalnych podzespołów chłodniczych. Wszelkiego rodzaju szczegóły ustalane są indywidualnie i dopasowywane pod konkretne potrzeby klienta. Dużą rolę w komorach przemysłowych stanowią drzwi, których budowa niweluje utratę energii.