Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?
Hollywoodzki uśmiech już dawno przestał być zarezerwowany jedynie dla gwiazd estrady. Wybielanie zębów to zabieg, który można wykonać w wielu gabinetach dentystycznych. Dzięki niemu można rozjaśnić uśmiech od jednego do kilku tonów w ciągu paru minut. Czy wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym jest bezpieczne?
Na czym polega wybielanie zębów?
W zależności do wybranego pakietu z zakresu stomatologii estetycznej wybielanie zębów może polegać jedynie na nałożeniu żelu rozjaśniającego, jak i na wykorzystaniu lamp rozjaśniających. Żel rozjaśniający umieszcza się na specjalnych nakładach, które wkłada się do jamy ustnej. Pacjent zaciska na nich zęby i trzyma nakładki w ustach przez kilka minut. W ten sposób rozjaśnia szkliwo w delikatny, nieinwazyjny sposób. Z zębów znikają niewielkie przebarwienia, a ciemniejsze plamy stają się mniej widoczne.
W przypadku rozjaśniania z pomocą lampy można uzyskać silniejszy efekt. Lampa aktywizuje żel i w ciągu około 10 minut wybiela szkliwo o kilka tonów. Rezultaty wybielania światłem zwiększa żel, który w gabinecie https://www.luxdentica.pl/wybielanie-zebow otrzymuje każdy pacjent po zabiegu wybielania lampą. Żel utrzymuje efekty wybielania nawet do 12 miesięcy, jeśli pacjent stosuje się do zaleceń stomatologa.
Bezpieczne wybielanie zębów u stomatologa
Lekarz dentysta wykonuje zabieg wybielania zębów z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Jeśli z przyczyn zdrowotnych niemożliwe jest wybielanie zębów u konkretnego pacjenta, stomatolog najpierw przeprowadza leczenie ubytków. Dopiero po ich wypełnieniu przystępuje do rozjaśniania zębów, które jest ostatnim etapem planu leczenia stomatologicznego.
Przed nałożeniem żelu i uruchomieniem lampy dentysta wykonuje skaling i piaskowanie, by usunąć płytkę nazębną i kamień. Dzięki temu ogranicza się ryzyko rozwoju próchnicy i chorób przyzębia, które prowadzą do utraty zębów stałych. Po piaskowaniu i skalingu stomatolog nakłada żel rozjaśniający na idealnie oczyszczone uzębienie. Żel nie tylko wybiela zęby, ale i remineralizuje szkliwo. Tym samym wzmacnia jego odporność na uszkodzenia i działanie bakterii próchniczych.
Stomatolog udziela pacjentowi zaleceń dotyczących postępowania po zabiegu wybielania zębów. Przestrzeganie zaleceń umożliwia utrzymanie efektów zabiegu przez wiele miesięcy i zmniejsza ryzyko pojawienia się trwałych przebarwień. Pacjent dzięki temu cieszy się nie tylko pięknym, ale i zdrowym uśmiechem bez stosowania drażniących środków wybielających zęby do domowego użytku.