dentysta Grodzisk Mazowiecki

Jak dbać o zęby? Dentysta z Grodziska Mazowieckiego radzi

Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby uniknąć problemów z próchnicą i chorobami dziąseł. Należy do nich właściwa higiena jamy ustnej, zdrowa dieta oraz systematyczne wizyty u stomatologa. Warto wiedzieć, że patogeny powodujące próchnicę odpowiadają również za choroby nerek, serca, stawów, a także mogą być przyczyną udaru i zawału serca. Dentysta z Grodziska Mazowieckiego radzi, jak dbać o zęby.

Podstawowe zasady higieny jamy ustnej. Dentysta z Grodziska Mazowieckiego radzi

O zęby należy dbać już u niemowlaków. Dentysta (Grodzisk Mazowiecki) radzi, że dobrym rozwiązaniem jest przemywanie wilgotną gąbką ich dziąseł, zanim pojawią się pierwsze zęby. Przed snem nie należy dawać dzieciom słodkich soków do picia. Dzieci powinny być zachęcane przez rodziców do mycia zębów, aby wykształciły dobre nawyki.

Zęby można myć po każdym posiłku, a już obowiązkowo dwa razy dziennie za pomocą pasty z fluorkiem. Przyczyną próchnicy jest gromadząca się płytka nazębna. Mycie zębów powinno trwać około 3 minut niezależnie czy używamy szczoteczki elektrycznej, czy manualnej.

Należy też pamiętać o wymianie szczoteczki przynajmniej raz na trzy miesiące, a także po przebytych stanach zapalnych gardła i jamy ustnej. Wirusy i bakterie mogą gromadzić się na włóknach szczoteczki przez dłuższy czas.

W pozbyciu się przebarwień na zębach powstałych z tytoniu i pokarmów może pomóc wybielająca pasta do zębów. Większość takich przebarwień może być usunięta podczas wizyty u stomatologa.

Nitkowanie i płukanie zębów

Używając nici dentystycznej można usunąć nalot z przestrzeni między zębami i w trudno dostępnych miejscach. Nalot zazwyczaj przekształca się w kamień, który można usunąć jedynie podczas profesjonalnych zabiegów. Osoby, które nie wiedzą, jak używać nici mogą wykorzystać specjalne warianty z uchwytami. Dostępnych jest kilka rodzajów nici dentystycznych, między innymi:

  • woskowane,
  • z fluorem,
  • wybielające,
  • antybakteryjne,
  • pęczniejące.

Idealnym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji jamy ustnej jest używanie płynów do płukania, dzięki nim można usunąć resztki, które pozostały po użyciu szczoteczki i nici do zębów. Można go także używać przed myciem zębów, zmiękcza wówczas nalot – co sprawia, że łatwiej można go usunąć.

Płyn do płukania jamy ustnej może być także stosowany między posiłkami, jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich osób noszących aparat ortodontyczny. Należy stosować płyny z ograniczoną ilością alkoholu, ponieważ jest on czynnikiem wysuszającym śluzówki, co może być przyczyna podrażnień i powstawania stanów zapalnych.

Regularne stosowanie płynu do płukania jamy ustnej znacznie ogranicza przyrost bakterii w jamie ustnej i pomaga w utrzymaniu prawidłowego stanu dziąseł. Objawami chorób dziąseł są obrzęki, zaczerwienienia i tkliwość przy dotyku. W początkowej fazie taki stan jest zupełnie odwracalny, ale nieleczony może prowadzić do paradontozy, cukrzycy i chorób serca.

Wpływ diety na stan zębów i jamy ustnej

Stosowanie pełnowartościowej diety ma wpływ na skład budulcowy zębów oraz dziąseł. Jest ona źródłem minerałów i składników pokarmowych niezbędnych dla mocnych zębów i dziąseł. Należy pamiętać, że twarde produkty żywnościowe takie jak warzywa i owoce pomagają w utrzymaniu zębów w czystości.

Z kolei miękkie pokarmy tworzą warstwę nazębną i dłużej utrzymują się w szczelinach międzyzębowych. Jedząc pokarmy z zawartością cukru lub skrobi aktywowane są bakterie nazębne wytwarzające kwasy, które przez około 20 minut działają negatywnie na szkliwo zębowe. Aby ochronić szkliwo najlepszym rozwiązaniem będzie ograniczenie słodkich przekąsek między głównymi posiłkami.

Produkty zdrowe dla zębów powinny zawierać wapń i fosfor oraz witaminy. Warto wiedzieć, że witamina A zapobiega gromadzeniu się bakterii na płytce nazębnej, wzmacnia i odżywia tkanki przyzębia. Witamina D znajdująca się głównie w produktach mlecznych i rybach odpowiada za twardość zębów i remineralizację szkliwa.