dentysta Katowice

Jak rozpocząć dbanie o piękny i zdrowy uśmiech?

Leczenie ubytków w zębach pozwala dłużej cieszyć się pięknym uśmiechem. Regularne wizyty u stomatologa ograniczają ryzyko ekstrakcji i konieczności założenia protezy zębowej. W gabinecie dentystycznym wykonuje się wiele zabiegów, które polegają na leczeniu i profilaktyce próchnicy. Jak kompleksowo zadbać o zęby u dentysty w Katowicach? Sprawdź, co powinien zawierać profesjonalnie przygotowany plan leczenia zębów.

Plan leczenia na początek

Profesjonalne leczenie zębów rozpoczyna się od przygotowania planu leczenia. Podczas kontroli stomatolog sprawdza stan uzębienia i zaznacza, które zęby wymagają wymiany dotychczasowych wypełnień, leczenia kanałowego lub standardowego leczenia próchnicy w ramach stomatologii zachowawczej. W karcie pacjenta zaznaczone są wszystkie ubytki – zarówno wyleczone, jak i oczekujące na założenie nowej plomby. Dzięki temu dentysta z Katowic https://www.periort.pl/ jest w stanie kompleksowo zadbać o cały zgryz pacjenta.

Dzięki planowi leczenia pacjent dowiaduje się, jakie zabiegi zostaną u niego wykonane i w jakim terminie. W porozumieniu ze stomatologiem ustala, kiedy odbędą się kolejne wizyty i jaki będzie ich koszt. Plan pozwala pacjentowi przygotować się na dłuższe leczenie, po którym wszystkie zęby będą zdrowe i zabezpieczone przed rozwojem próchnicy. Leczenie obejmuje bowiem zarówno usuwanie ubytków, jak i profilaktykę.

Stomatologia zachowawcza u dentysty z Katowic

Jak sama nazwa wskazuje, stomatologia zachowawcza obejmuje zabiegi, których celem jest zachowanie własnego uzębienia jak najdłużej. W ramach stomatologii zachowawczej wykonuje się leczenie ubytków w zębach przednich i trzonowych. Dentysta z Katowic wypełnia dziury i usuwa ogniska próchnicy. W ten sposób zapobiega dalszym uszkodzeniom zębów i ogranicza ryzyko ich utraty. Stomatologia zachowawcza obejmuje leczenie tradycyjne oraz pod mikroskopem w zależności od stopnia zaawansowania próchnicy i głębokości ubytków. Wszystkie wypełnienia ubytków są wykonywane przy użyciu nowoczesnych preparatów, których kolor dopasowuje się do naturalnego koloru uzębienia.

Jeżeli ubytki w zębach są bardzo duże i pojawiają się objawy w postaci bólu oraz wycieku ropy, w planie leczenia uwzględnia się leczenie endodontyczne. Jest to tzw. leczenie kanałowe, w którym dentysta oczyszcza kanały zębowe i leczy miazgę zęba. Endodoncja obejmuje zarówno leczenie siekaczy i kłów, jak i zębów trzonowych, które najczęściej wymagają oczyszczania kanałów z powodu trudności z ich dokładnym szczotkowaniem na co dzień. Leczenie kanałowe zwykle jest przeprowadzane na kilku wizytach, podczas których dentysta kolejno zwalcza stan zapalny miazgi zęba, oczyszcza kanały i wykonuje wypełnienie. Jeśli ząb ciemnieje na skutek przeprowadzonych zabiegów, plan leczenia można uzupełnić o wybielanie szkliwa.

Profilaktyka próchnicy i chorób przyzębia

Plan leczenia skonstruowany w sposób profesjonalny obejmuje również zabiegi profilaktyczne, które zmniejszają ryzyko ponownego pojawienia się próchnicy. Jednym z najważniejszych zabiegów profilaktycznych jest lakierowanie zębów. Specjalny lakier zawierają duże stężenie fluoru, który chroni szkliwo i utrudnia bakteriom próchniczym tworzenie ubytków. Przed nałożeniem lakieru na zęby usuwa się z nich kamień nazębny i płytkę nazębną. Podczas zabiegu higienizacji zębów za pomocą ultradźwięków i specjalnych szczoteczek dokładnie usuwa się wszystkie nagromadzone zanieczyszczenia.

Higienizacja i fluoryzacja zębów powinny być przeprowadzone u wszystkich osób dorosłych, w tym u pacjentów, którzy nie mają żadnych ubytków. Zabiegi profilaktyczne są ważne nawet dla zdrowych zębów, które bez odpowiedniej ochrony są narażone na próchnicę. W celu skutecznej ochrony zębów przed próchnicą i chorobami przyzębia ważne jest regularne zgłaszanie się na wizyty w gabinecie stomatologicznym – powinny odbywać się nie rzadziej niż raz na sześć miesięcy. W razie potrzeby po zakończeniu leczenia zachowawczego i wykonaniu zabiegów profilaktycznych, stomatolog może przeprowadzić zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej, np. wybielanie przebarwień szkliwa.