endodoncja mikroskopowa Łódź

Endodoncja mikroskopowa – czym jest? Kiedy skorzystać z tej usługi stomatologicznej?

Regularne kontrolowanie stanu zdrowia jamy ustnej jest kluczowe dla utrzymania zębów w dobrej kondycji. Jednak czasem zdarza się, że do wizyty u dentysty motywuje nas dopiero ból lub dyskomfort. Może to oznaczać, bardziej zaawansowany problem stomatologiczny, z którym nie poradzisz sobie bez profesjonalnego leczenia. A to nierzadko zakłada skorzystanie z endodoncji mikroskopowej. Czym jest ta nowoczesna usługa?

Endodoncja mikroskopowa – na czym polega?

Samo leczenie kanałowe to popularny zabieg stosowany we współczesnej stomatologii. Ta metoda została jeszcze udoskonalona i w wielu gabinetach można skorzystać z zabiegu jakim jest endodoncja mikroskopowa, Łódź to lokalizacja w której znajdziesz gabinet mający ten zabieg w ofercie. Jest to nowoczesny zabieg o bardzo wysokim stopniu bezpieczeństwa i skuteczności. Przy zastosowaniu zaawansowanych narzędzi – mikroskopu i endoskopu stomatolog ma możliwość bardziej precyzyjnego działania i leczenia nawet miejsc trudno dostępnych. Zyskuje on wyraźny obraz wnętrza kanałów korzeniowych, co pozwala mu ocenić lokalizację oraz skalę uszkodzeń na jego ścianach.

Endodoncja mikroskopowa to doskonała alternatywa dla ekstrakcji, pozwalająca na ratowanie chorych zębów nawet o dużym stopniu degradacji. Jednak oczywiście, aby taka opcja w ogóle była warta rozważenia, należy pozostawać pod regularną opieką stomatologiczną i odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie.

Kiedy stosuje się endodoncję mikroskopową?

Zastosowanie endodoncji mikroskopowej jest uzasadnione wtedy, gdy inne, standardowe metody leczenia nie są dostępne np. z uwagi na lokalizację i rozległość uszkodzeń zębów. To także ostatnia opcja wyleczenia ubytków zanim zostanie podjęta decyzja o ostatecznej ekstrakcji zęba. Najczęściej pod mikroskopem leczy się zęby o zakrzywionych korzeniach, wąskich czy zrośniętych kanałach, o nietypowej anatomii. Odchylenia od normy są tutaj wskazaniem do wdrożenia badań mikroskopowych, dających pełniejszy obraz problemu, z jakim boryka się pacjent.

Endodoncja ma zastosowanie wtedy, gdy w wyniku próchnicy lub innych czynników chorobowych doszło do zapalenia miazgi. Stanowi ona wewnętrzną część zęba i nie ma możliwości, aby dostać się do niej w inny sposób, jak tylko kanałami. Zanim jednak dentysta podejmie się interwencji, która ma na celu zapobiegnięcie martwicy zęba lub zgorzeli, musi ocenić stan wewnętrzny korzeni. Robi to na dwa sposoby:

  • tradycyjną metodą, czyli leczenie endodontyczne poprzedza wykonanie zdjęcia rtg, na którym widać przebieg kanałów korzeniowych oraz ogniska choroby,
  • nowoczesną metodą, jaką jest endondoncja mikroskopowa, gdzie kanały opracowuje się maszynowo i wypełnia ciekłą gutaperką.

Oczywiście szybsza i bardziej komfortowa dla pacjenta jest ta druga metoda. Warto znaleźć dobry gabinet wyposażony w nowoczesny sprzęt do endodoncji mikroskopowej. W Łodzi nietrudno o takie miejsce.

Endodoncja mikroskopowa – wady i zalety

Endodoncja mikroskopowa ma wiele zalet i daje całkiem nowe możliwości leczenia nawet rozległych ubytków zębowych zlokalizowanych w głębszych warstwach korzeni. Warto mieć na uwadze, że za sprawą skutecznego znieczulenia komputerowego leczenie jest niemal bezbolesne i całkiem komfortowe dla pacjenta. Odczuwa on tylko w niewielkim stopniu dyskomfort, głównie tuż po zejściu z fotela. Ogólnie czuje się dobrze, a ryzyko jakichkolwiek powikłań czy nieprawidłowości jest relatywnie niskie.

Zaletą leczenia kanałowego po mikroskopem jest też dokładność i szybkość realizacji. Cały zabieg to podwalina do odbudowy zniszczonego i mocno osłabionego zęba. Wypełnienie braków i wzmocnienie ich włóknem kompozytowym pozwala wykonać nadbudowę ubytków, aby pacjent odzyskał radość życia i komfort jedzenia.

Czy znamy wady endodoncji mikroskopowej? Zapewne jedną z nich jest relatywnie wysoki koszt leczenia. Trzeba też mieć na uwadze, że nie wszystkie gabinety specjalizują się w takiej technice leczenia, więc czasem trzeba poszukać dobrego stomatologa.