Bojler z wężownicą

 

Bojler z wężownicą to najczęściej stosowany typ bojlera. Wężownica umieszczona jest wewnątrz komory cieplnej i pełni funkcję ogrzewania wody. 

Rodzaje bojlera z wężownicą

Występuje w dwóch typach: głębokiej i płytkiej. Głęboka wężownica ma kształt spiralny i jest umieszczona w środku komory ciepłej. Płytka wężownica jest umieszczona bezpośrednio pod dnem komory ciepłej. Bojlery bez wężownicy? Bojler bez wężownicy to po prostu kocioł wodny, w którym woda jest ogrzewana bezpośrednio przez grzałkę. Jest to najprostszy i najtańszy typ bojlera, ale ma także wady. Przede wszystkim jest mniej wydajny niż bojler z wężownicą i ma większą tendencję do korozji. Bojlery elektryczne a gazowe? Bojlery elektryczne i gazowe mają tę samą budowę, różnią się jednak sposobem ogrzewania wody. Bojler elektryczny ogrzewa wodę przy pomocy grzałki elektrycznej, a bojler gazowy – przy pomocy palnika gazowego. 

Elektryczne bojlery z wężownicą

Bojlery elektryczne. Bojlery elektryczne są najprostszymi i najtańszymi bojlerami. Działają one w sposób ciągły, tzn. że woda w komorze cieplnej jest cały czas podgrzewana przez grzałkę. Wynika to z faktu, że w komorze ciepłej znajduje się termostat, który utrzymuje stałą temperaturę wody. Bojlery gazowe Bojlery gazowe są nieco bardziej skomplikowane niż elektryczne, ponieważ muszą mieć dodatkowo palnik gazowy. Działają one w sposób ciągły lub przerywany. W przypadku bojlerów ciągłych palnik gazowy jest cały czas włączony, a w przypadku bojlerów przerywanych – włączany i wyłączany w zależności od temperatury wody. Bojlery elektryczne a gazowe – jakie są różnice? Bojlery elektryczne i gazowe różnią się przede wszystkim sposobem ogrzewania wody. 

Jak bojler z wężownicą ogrzewa wodę

Bojlery elektryczne ogrzewają wodę przy pomocy grzałki elektrycznej, a bojlery gazowe – przy pomocy palnika gazowego. Bojlery elektryczne są tańsze w eksploatacji, ponieważ gaz jest droższy od prądu. Bojlery gazowe są jednak bardziej wydajne i szybciej ogrzewają wodę. Bojlery ciągłe a przerywane – jakie są różnice? Bojlery ciągłe i przerywane różnią się przede wszystkim sposobem działania. Bojlery ciągłe ogrzewają wodę cały czas, natomiast bojlery przerywane ogrzewają ją tylko wtedy, gdy jest to potrzebne. Bojlery ciągłe są bardziej wydajne i szybciej ogrzewają wodę, ale są też droższe w eksploatacji. Bojlery przerywane są tańsze w eksploatacji, ale wolniej ogrzewają wodę. Podsumowanie. Bojler to urządzenie, które służy do ogrzewania wody. Bojlery dzielą się na elektryczne i gazowe. Bojlery elektryczne ogrzewają wodę przy pomocy grzałki elektrycznej, a bojlery gazowe – przy pomocy palnika gazowego.