Montaż maty grzewczej – jak to zrobić oraz gdzie znaleźć od tego specjalistów?

 

Podczas remontu mieszkania czy budowy domu powinno zwracać się szczególną uwagę do kwestii odpowiedniego ogrzewania. W chłodniejszych miesiącach bowiem system grzewczy jest absolutną podstawą, aby w naszym domu żyło się komfortowo. Istnieje wiele różnych sposobów na zapewnienie nam komfortu cieplnego – oczywiście możemy wybrać centralne ogrzewanie, ale wiele osób stosuje również specjalne kominki z kurtynami wodnymi, kotły na ekologiczne paliwa czy fotowoltaiczne panele, a także urządzenie, o którym dziś powiemy sobie nieco więcej, czyli maty grzewcze. Czym one tak właściwie są, na jakiej zasadzie one działają oraz gdzie znaleźć specjalistów, którzy pomogą nam je odpowiednio zamontować?

Montaż maty grzewczej – czym dokładnie jest mata grzewcza?

Zapewne nie każdy z was spotkał się z matą grzewczą, a tym bardziej większość może nie wiedzieć na jakiej zasadzie ona działa. Czym jest więc mata grzewcza? Jest to specjalna warstwa montowana w podłogę, która zapewnia ocieplenie podłogi. Często nawet przy włączonym ogrzewaniu podłoga może być bowiem zimna. Jest to rzecz jasna spowodowane charakterystyką powietrza – cieplejsze z natury unosi się ku górze – a także właściwościami samej nawierzchni, która czasem wcale nie lubi się nagrzewać. W takiej sytuacji do gry wchodzi właśnie mata grzewcza.

Mata grzewcza, która zamontowana jest około 0,5-1 centymetra pod właściwą podłogą, mierzy jej temperaturę i w momencie, gdy ta jest za niska, zaczyna od spodu ogrzewać kafelki lub parkiet sprawiając, że możemy bez większego problemu chodzić po ciepłej podłodze. Nic dziwnego, że najczęściej maty grzewcze stosuje się w łazienkach, gdzie niewątpliwie najczęściej chodzimy boso, a także w sypialniach, by po przebudzeniu od razu móc stanąć na ciepłej podłodze i dobrze rozpocząć nasz dzień. Oczywiście maty grzewcze zasilane są energią elektryczną – nie podłączymy więc tego urządzenia do centralnego ogrzewania, gdyż po prostu jest to niewykonalne od strony technicznej.

Montaż maty grzewczej – gdzie znaleźć specjalistów?

Montaż maty grzewczej nie jest najprostszym zadaniem i do jego wykonania musimy skierować się z pomocą do firm, które trudnią się w montażu takich elementów. Dzięki temu mamy pewność, iż cały montaż, który notabene nie należy do najłatwiejszych, gdyż trzeba sprawdzić, czy nawierzchnia nadaje się do użytkowania z taką matą, a także odpowiednio podłączyć i skonfigurować takie systemy, przebiegnie bez większych komplikacji. Dzięki specjalistom będziemy w stanie cieszyć się ciepłą podłogą o każdej porze roku, co jest naprawdę sporym komfortem.